V centru města je k dispozici venkovní pláž Plaveckého areálu Na Olšinkách. Kromě bazénů ke koupání jsou v provozu zdarma tři tobogány, masážní trysky, vířivky, plážová i masážní lůžka. Nejmenší se mohou vykoupat v brouzdališti s atrakcemi a přímo na pláži je pro ně připravený dřevěný hrad se skluzavkou, houpačky a kolotoč. Ti, kteří si rádi zpestří den u vody sportem, si mohou za dvacet korun na hodinu pronajmout hřiště na plážový volejbal nebo si za pětikačku zahrát stolní tenis. Z pláže je přístupný také vnitřní bazén, posilovna či skoky z věže. Letošní sezonu zahájila Sluneční pláž už v dubnu a je denně otevřená od 10 do 19 hodin. Vstup na koupaliště je většinou v dopoledních hodinách přes vnitřní pokladnu. „Vnější pokladnu otevíráme v závislosti na počasí. Bývá otevřená především o víkendech nebo ve všední dny odpoledne,“ vysvětluje ředitel areálu Jan Ľuptovský. Za celodenní vstupné zaplatí návštěvník 60 korun, děti do 120 centimetrů mají vstup zdarma.

Od konce května je v provozu koupaliště Cihelna. Návštěvníci si mohou opět užít tobogány, skluzavky, stěnový vodopád, masáže i oblíbený divoký proud. K dispozici je plavecký bazén, skokanský bazén s tlakovými okny a dětské brouzdaliště. Areál nabízí také sportovní vyžití v podobě minigolfu, ping-pongu nebo plážového volejbalu. Novinkou je možnost potápění se, které si mohou návštěvníci vyzkoušet za dvacet korun a pod dohledem instruktora. Den na koupališti přijde dospělého na padesát korun, děti do 140 centimetrů na polovinu a ti nejmenší, kteří neměří víc než metr, mají vstup zdarma.
Příjemné osvěžení v přírodě nabízejí písníky v okolí Pardubic. K nejoblíbenějším patří Mělice, Hrádek a Stéblová. Na písnících v Mělicích je kromě písečných pláží a vodní plochy ke koupání k dispozici také škola vodního lyžování a stánky s občerstvením. Kvalita vody je ve většině přírodních koupalištích stále vhodná ke koupání. Popularita koupání v přírodě vzrůstá a i zde, podobně jako na plovárnách, se vedle sebe o víkendech tísní celé rodiny.