„Ta fáma vznikla možná tak, že mnozí Romové čekají ve špalíru ve frontě u pokladny na třetí hodinu, kdy začíná platit odpolední, levnější vstupné,“ uvedl Petr Hrubý, vedoucí odboru správy majetku města.

Celodenní vstupenka pro dospělého stojí v Jaroměři 50 korun, od 15 hodin pak jen 35.

Jaroměřský romský předák Rudolf Polák, který sedí i v městském zastupitelstvu, je pobouřen. „Je to provokace namířená proti cikánům, a myslím, že i proti mé osobě. Vstupné musí platit všichni, a jestli tam někdo dělá nepořádek a nechová se podle pravidel, to už je odpovědnost čtyř plavčíků, kteří na koupališti pracují,“ zlobí se Polák.

Aktivista Polák je v Jaroměři známou osobou nejen jako Rom či městský zastupitel. Naznačil, že fáma může souviset i s tím, že jeho firma pomáhala na koupališti se stavebními pracemi. Polák zaměstnává převážně Romy. A podle zdrojů z radnice se najde dost těch, kteří Poláka nemají rádi, i mezi Romy samotnými.

Jaroměř, známá vysokým podílem romských obyvatel, není ale zdaleka jediným městem, které řeší problémy s lidmi, jejichž nepřizpůsobivé a neohleduplné chování na koupalištích vadí ostatním.

Na Romy si stěžují například návštěvníci nádrže ve Svídnici na Rychnovsku. „Lidem vadí, že někteří Romové se koupou v běžném oblečení. Bez plavek, prostě v kalhotách a tričku,“ uvedl starosta Svídnice Mojmír Jindrásek.

Konflikty souvisí s mnohem širším problémem. „Pověst zdejším cikánům kazí ve městě pouhé dvě rodiny. Ostatní Romové se chovají slušně. A znám i jednu bílou rodinu, ve které bych nevypil ani kafe. Proč tedy nehodnotí návštěvníky koupaliště nikoliv podle barvy kůže, ale podle chování každého jednotlivce zvlášť?“ zlobí se Polák.

„S černými potíže nemáme. Naopak, nechodí jich sem tolik a v záplavě ostatních je na ně lépe vidět. S bílými jsou problémy často horší,“ přisvědčil pokladní na vrátnici plovárny.

Problémy s agresivními a nepřizpůsobivými Romy řešilo před rokem koupaliště v Přerově. Město dokonce najalo bezpečnostní agenturu, aby nad tu dohlížela na pořádek.

Vsetín zase v létě roku 2005 bojoval s epidemií žloutenky mezi Romy. Všichni nemocní proto dostali zákaz chození na tamní koupaliště, málokdo z nich to ale respektoval.

Deník přetiskuje prohlášení šéfa správy městského majetku v Jaroměři Petra Hrubého k fámám o tom, že Romové mají vstup na koupaliště zdarma:
Na základě šíření nepravdivých informací … jsem nucen reagovat takto: Není pravdou a v žádném případě nebyly poskytnuty volné vstupenky nebo permanentky. Všichni návštěvníci prochází pokladnou a musí adekvátní obnos uhradit. V roce 2007 byly Městem Jaroměř poskytnuty volné vstupenky pouze vítězce soutěže královny věnných měst a prvním třem v dětské soutěži ve sběru starého papíru. Vzhledem k tomu nepochopím, jak můžou mít někteří občané takovou drzost a rozšiřovat nepravdy o poskytování výhod jedné skupině obyvatel.