Na městském koupališti na Cihelně se návštěvníci ani letos nevykoupou. Místo plavců tam jsou totiž dělníci a stavbaři. Většina koupališť v kraji letošní sezonu zahájila hned první červnový den. Výjimkou není ani pláž v pardubickém aquacentru.

Tamní letní pláž je pro Pardubáky jediným místem, které nabízí kromě příjemného ochlazení i zábavu v podobě skluzavek nebo dětského brouzdaliště či hřiště na volejbal. I tady si letos lidé mírně připlatí. Oproti loňsku vstupné zdražilo v průměru o 15 korun. Za celodenní vstupné dospělí návštěvníci zaplatí 135 korun. Děti a studenti pak 110 korun. Rodinné vstupné, které počítá s dvěma dospělými a dvěma dětmi, stojí 310 korun.

Vizualizace pláže
Pardubice chtějí oživit pravý břeh Labe. V Polabinách vznikne nová pláž

Kromě rodinného vstupné poskytuje letní areál i další slevy. Děti do 120 centimetrů platí jednorázový poplatek 45 korun. Vedle dětí mívají levnější vstup i senioři, 65letý důchodce zaplatí 110 korun.

Po 16. hodině návštěvníci platí méně, základní vstupné je odpoledne za rovnou stokorunu. Letní pláž navazuje přímo na aquacentrum, návštěvníci tady najdou víceúčelový bazén, skluzavku i tobogán. Pro děti je připraveno dětské hřiště, pískoviště i brouzdaliště pro nejmenší. Součástí venkovního areálu je i hřiště na plážový volejbal nebo stolní tenis. Jeho využití je v ceně vstupu na letní pláž.

Koupání u sousedů

Komu by byla letní loučka malá, musí za podobnou zábavou vyrazit do sousedního Hradce Králové nebo Litomyšle či Moravské Třebové.

Pardubáci, které lákají vodní radovánky na tobogánu nebo klouzačkách, mohou zamířit na hradecké koupaliště Flošna. Tam sezonu zahájili už v květnu. Návštěvníci tam za celodenní vstup zaplatí 190 korun. Děti, studenti a senioři pak 150 korun. I tady po 16. hodině návštěvníci platí méně, základní vstupné je odpoledne za 150 korun. Plavci mohou využít i ranního plavání od šesti hodin a ve vybraných dnech noční koupání. Pro letošní rok se mohou návštěvníci navíc těšit na řadu novinek. „Stávající dětské hřiště bylo přesunuto do prostoru mezi restaurací a hřištěm pro plážový volejbal a bylo rozšířeno a doplněno o nové herní prvky. Hřiště je nyní více ve stínu a zajistí tak vyšší komfort malým návštěvníkům,“ za magistrát informovala Barbora Petrovićová.

Rekonstrukce Cihelny

Oblíbené pardubické městské koupaliště na Cihelně má své brány stále zavřené. Dělníci tam pracují na kompletní a nezbytné rekonstrukci. Oprava za více než 140 milionů korun probíhá od loňského prosince a dělníci při ní vylepší nejen bazén, vířivky, divoký kanál a brouzdaliště, ale i šatny, obklady schodiště u tribuny nebo čerpadla a filtry.

Dalších 9 milionů si vyžádá například výměna šedé dlažby za žlutou nebo nátěr tobogánu. Nyní u rekreačního a plaveckého bazénu pokračují opravy stěn a ploch dna bazénu, probíhají montáže nových trysek, vyřezávání otvorů pro panel se světlem. Pod foliemi dna bazénu budou dělníci pokládat geotextilie.

Město musí při realizaci rekonstrukce koupaliště řešit vícepráce, které nebyly součástí projektové dokumentace.
Nečekané výdaje: Oprava koupaliště Cihelna nakonec přijde na 149 milionů korun

„Probíhají práce na uchycení nerezových desek v plaveckém bazénu, nyní řešíme vyměření a montáž kolejniček pro základní opěrný systém,“ přiblížil náměstek primátora Jan Hrabal, který stavbu pravidelně navštěvuje. Pracovníci v areálu pokračují také na pokládce nový bazénů, kanalizačního a vodovodního potrubí a pokládce tras kabelů a elektrorozvodů. Zmodernizovaný areál s kapacitou až 4000 lidí má své brány otevřít během června až srpna 2024, půjde ale jen o zkušební provoz.

Ten, koho více než vodní atrakce láká klid nebo chce ušetřit, může vyrazit na přírodní koupaliště.
„Letos jsem už asi dvakrát zašel na opatovický písník a voda už je poměrně teplá,“ řekl Jan Pánek z Opatovic nad Labem.

Další oblíbená místa ke koupání jsou v kraji třeba vodní nádrže Seč a Pastviny, Opatovický písník, Ředický rybník, písník Hrádek nebo přírodní koupaliště Mělice. Lidé v kraji využívají pro osvěžení také části řek jako staré Labe nebo Novohradku.