„Jsem moc ráda, že se nám na závodišti podařilo prezentovat kousek Peru,“ sdělila Deníku velvyslankyně této jihoamerické země v České republice Marita Landaveri Porturasová, která byla hlavní iniciátorkou této ukázky.

„Pardubice jsou prvním městem v České republice mimo Prahu, kde se nám povedlo takovou akci zorganizovat,“ řekla velvyslankyně.
Kromě plemena paso měl v Pardubicích úspěch i tanec marinera, ale také typické jídlo a pití či publikace o Peru.

„Potěšilo mě, že na Koně v akci zavítala řada našich přátel, které máme v České republice. Bylo mezi nimi i mnoho velvyslanců – například z Jihoafrické republiky, Venezuely či Indonésie. Doufám, že se tu budeme moct prezentovat rovněž v příštím roce. Je skvělé, když diváci mohou vidět tolik národů a plemen najednou,“ uzavřela.

Třináctka přinesla Koním v akci štěstí i třicetitisícovou návštěvu

Třináctka. Pro pořadatele mezinárodní výstavy Koně v akci, která včera skončila v Pardubicích, byla jednoznačně šťastným číslem.

Nabitý program

Třídenní program na dostihovém závodišti byl letos hodně nabitý. Název, který nesl (4 země – 1 vášeň), plně odpovídal hlavnímu motivu této akce. Tím bylo představit plemena koní ze zemí Visegrádské čtyřky v roce, kdy tato aliance slaví dvacáté narozeniny. „Diváci měli možnost poprvé na českém území spatřit trubače v husarských uniformách z 19. století na koních z maďarského hřebčína Bábolna. K vidění tu byla i atraktivní džigitovka na huculech z polského centra Stara Cegielna z Gladyszowa a koně ze slovenského Národního hřebčína Topolčianky,“ informoval náš Deník PR manažer pořádajícího Dostihového spolku Dušan Korel.

„Jsme moc rádi, že diváky atraktivní program oslovil a na závodišti dorazili v takovém hojném počtu,“ sdělila manažerka výstavy Koně v akci Magda Hromádková.

„Potěšilo nás, že za tři dny se na závodišti vystřídalo odhadem na 30 tisíc lidí,“ řekl předseda představenstva Dostihového spolku Jan Němec.

Řada velvyslanců

„I na této akci jsme se snažili navázat užší kontakty se zahraničními ambasádami v České republice. Myslím, že i díky aktivitě peruánské velvyslankyně Marity Landaveri Porturasové, která sem pozvala několik svých kolegů a jejíž zásluhou měli návštěvníci možnost spatřit vystoupení peruánských paso a peruánského národního tance marinera, se to podařilo,“ podotkl předseda představenstva Dostihového spolku.