Na čtvrté Středoevropské výstavě kožešinových zvířat, která se o uplynulém víkendu uskutečnila v Holicích, to řekl předseda ústřední odborné komise chovatelů kožešinových zvířat při Českém svazu chovatelů Jan Kaplan.

Hlavně činčily

Výstava, pořádaná ve dvouletém cyklu, patří mezi tradiční akce holického chovatelského střediska. Letos na ní domácí a zahraniční chovatelé vystavili přibližně dvě stě kusů činčil pravých jihoamerických a nutrií osmi barevných rázů. V minulosti byla nedílnou součástí i přehlídka masožravých kožešinových zvířat. Ta se však podle Jana Kaplana již dnes nevystavují. Důvodem jsou střety s ochránci zvířat.

„Tím, že se chovatelé lišek a jiných masožravých zvířat zúčastní výstavy, na sebe upozorní a stávají se terčem útoků takzvaných ochránců zvířat, kteří se dost často chovají bezohledně. I v Holicích jsme s nimi měli dříve zkušenost, která téměř vyústila zásahem policie. Rozhodli jsme proto, že se masožravá kožešinová zvířata v českých zemích již vystavovat nebudou,“ dodal chovatel Jan Kaplan.

K vidění tak na výstavách budou pouze nutrie a činčily. Tato zvířata ostatně patří mezi chovatelsky oblíbená. Zejména chov nutrií zažívá v Čechách malou renesanci, patrnou hlavně u neorganizovaných domácích chovatelů.

„Nutrie se již dnes nechovají kvůli kožce, v minulosti hlavnímu produktu chovu, ale pro maso. To patří mezi masa bílá, dietická, s nízkým obsahem cholesterolu a vysokým obsahem bílkovin,“ objasnil Jan Kaplan, který sám v Horní Rovni nutrie chová. Podobná situace panuje i u činčil, jejichž kožka patří mezi nejkvalitnější, ale dnes již snadno dostupné produkty.

Činčila je ostatně asi jediným kožešinovým zvířetem, jež je možné chovat i jako domácího mazlíčka. Podle Jana Kaplana je chov nenáročný a nevyžaduje ani velké investice. „Mláďata lze pořídit v řádu několika set korun. Krmí se směsí zrnin a objem její denní spotřeby se vyrovná jedné polévkové lžíci. Pokud si někdo bude chtít činčilu pořídit, nesmí ovšem zapomenout na jednu podstatnou věc, a sice na písek, v němž se činčila koupe. Jedná se o písek na bázi křídy, který se k nám dováží ze zahraničí. Díky koupeli má pak činčila krásnou, jemnou srst,“ dodal Jan Kaplan.