Pro lepší a účinnější podporu kulturních institucí a akcí v Pardubicích by bylo dobré, kdyby Pardubický kraj a Magistrát města Pardubic zakopaly pomyslnou válečnou sekeru a začaly více spolupracovat. Na konferenci „Kultura v době ekonomické krizi“, kterou v úterý 23. listopadu pořádalo na pardubickém zámku občanské sdružení Dialog pro Pardubice ve spolupráci s Českým rozhlasem Pardubice, se na tom shodli ředitelé příspěvkových kulturních organizací, zástupci neziskových sdružení a náměstek primátorky Pardubic František Brendl, pod jehož kompetenci spadá i kultura.

Vzít peníze sportu a dát je na kulturu

„Na kulturu jde od města mnohem méně peněz než do sportu. Rád bych tento poměr změnil,“ prohlásil náměstek Brendl, předseda sdružení Pardubáci, které tvoří společně s ČSSD, Sdružením pro Pardubice a TOP 09 novou koalici na pardubickém magistrátu. Ředitel Východočeského divadla (VČD) v Pardubicích Petr Dohnal uvedl, že VČD je v každoročních příspěvcích od města podhodnoceno o pět milionů korun, které si musí vydělat vlastními silami komerční cestou.

Nedostatek peněz také zabraňuje Komorní filharmonii v Pardubicích otevřít novou předplatitelskou řadu a zpřístupnit tak koncerty většímu počtu zájemců. „Máme 97 procentní vyprodanost, pokud tedy vylepujeme po městě plakáty, je to spíše proto, abychom o sobě dali vědět, ale ve skutečnosti jimi lákáme asi tak na 40 posledních míst,“ vysvětlila ekonomická náměstkyně Jarmila Zbořilová, pověřená vedením filharmonie po rezignaci Vojtěcha Stříteského, který se stal novým místostarostou Litomyšle.

Východočeské muzeum v Pardubicích (VČM) se podle ředitelky Jitky Rychlíkové potýká s otázkou efektivní propagace a dalšího směřování pardubického zámku, který bývá neprávem vnímán pouze jako útočiště muzejních sbírek. „Jsme veřejná instituce, proto by to nemělo být s naší propagací tak komplikované. Na kulturní akce ale můžeme z našeho rozpočtu věnovat maximálně 10 procent,“ posteskla si Rychlíková. Zámek se v příštím roce dočká další rekonstrukce, která se dotkne nejen prostor VČM, ale i Východočeské galerie (VČG).

Právě galerii ale reálně hrozilo, že přijde o 152 milionů korun ze státního rozpočtu, určených na generální rekonstrukci domu U Jonáše a prostor na zámku. Podle ředitelky VČG Simony Vladíkové se nakonec podařilo s ministrem kultury Jiřím Besserem domluvit, že stát do roku 2013 přispěje na rekonstrukci prostor VČG částkou 90 milionů korun, a Pardubický kraj dalšími 15 miliony Kč. „Reálně ale hrozí, že opravíme a zvětšíme výstavní prostory, ale nebudeme mít peníze na výstavy. Příspěvek Pardubického kraje na naši činnost se totiž neustále snižuje. V roce 2007 to bylo osm milionů korun, letos to je skoro o milion korun méně,“ upozornila Vladíková.

Ztenčují se i peníze, které plynou do kultury od významných sponzorů. „Krize vede k problematičtějšímu jednání se sponzory,“ připustil na konferenci sbormistr chlapeckého pěveckého sboru a stejnojmenné základní umělecké školy Bonifantes Jan Míšek. Podle ředitele VČD Petra Dohnala hned na začátku ekonomické krize snížily své sponzorské příspěvky bankovní instituce, které krize postihla okamžitě a nejvíc. Míšek zároveň upozornil, že příspěvky od města na činnost Bonifantes se každoročně snižují a ačkoli tvoří asi jen 40% rozpočtu sboru, jsou významným prvkem pro jeho fungování. Kritizoval také způsob přerozdělování městských grantů na kulturu. Podle náměstka primátorky Františka Brendla by se dosavadní systém měl změnit.

Pardubice se neumí správně „prodat“

Město by rádo v budoucnu podporovalo i „nekamenné“ kulturní instituce a sdružení, jako je projekt Off City, za který na konferenci vystoupila Šárka Zahálková.

„Chybí mi však společná koncepce, vize pro společnou věc, která by nás jako Pardubice představila ostatním něčím zajímavým a výjimečným, čím bychom vyčnívali z davu,“ prohlásil Brendl. „Jsme jedním z nejhůře navštěvovaným krajů, a jedním z důvodů může být i to, že se nedokážeme správně prodat,“ dodal.

Audiozáznam celé konference, jehož partnerem byl Pardubický deník, si můžete přehrát na webu Českého rozhlasu Pardubice na této adrese:

Jan Potůček, předseda občanského sdružení Dialog pro Pardubice