Firmy z Pardubického kraje možná budou pomáhat při obnově válkou poničeného území Kurdistánu.

První krok už mají úspěšně za sebou

První krok už mají zástupci kraje za sebou. Hejtman Ivo Toman a radní zodpovědná za rozvoj lidských zdrojů, celoživotní vzdělávání a zaměstnanost Jana Smetanová přijali delegaci představitelů kurdistánských úřadů a také projektového manažera Svazu průmyslu a dopravy pro Blízký východ a severní Afriku.

„Pardubický kraj již delší dobu spolupracuje s velvyslancem v Iráku i ministerstvem zahraničí na nabídkách pro podnikatele při obnově válkou zničeného území. Proto jsme uvítali možnost tuto spolupráci podrobněji projednat. Na setkání jsme přizvali i Krajskou hospodářskou komoru Pardubického kraje. Domníváme se, že naše firmy v regionu mají co nabídnout,“ konstatovala radní Pardubického kraje Jana Smetanová.
Podle Hogera Shalli z Regionální vlády Kurdistánu je tato oblast připravena úzce spolupracovat s českými firmami, a to především ve třech oblastech – energii, vodohospodářství a zemědělství.

„Dalšími okruhy spolupráce může být i doprava a výstavba dopravní infrastruktury, ale také třeba kultura,“ prozradila našemu Deníku tisková mluvčí Pardubického kraje Kateřina Nohavová.

„Kurdistán je schopen případným zájemcům a investorům zajistit veškerý potřebný servis pro jejich podnikání i maximální bezpečnost. Tento region je totiž jednou z nejbezpečnějších oblastí v Iráku,“ dodala krajská mluvčí.

Je na co navazovat, říká hejtman

„V minulosti byla spolupráce Československa a Iráku vždy na dobré úrovni. Máme na co navazovat. Deklaroval jsem maximální podporu krajské samosprávy této spolupráci, otázkou však je, jak ji uchopit. Už na naší schůzce s partnery z Kurdistánu krajská hospodářská komora nalezla nějaké styčné body a rozhodla se jednat o konkrétních formách spolupráce a možnostech investovat v Kurdistánu,“ podotkl hejtman Ivo Toman.

Vyroste konzultační středisko v kraji?

„Styčnými body se po prvních společných jednáních jeví například spolupráce v oblasti zemědělských technologií, ale také v oblasti výroby a distri〜buce energií, v elektrotechnickém a chemickém průmyslu a pravděpodobně i v dopravě,“ upřesnila Kateřina Nohavová.

„Možná také na území Pardubického kraje vznikne konzultační středisko, které bude zastřešovat nabídky firem z Pardubického kraje, které se budou chtít podílet na rozvoji Kurdistánu,“ doplnila tisková mluvčí kraje.

A jak sami představitelé Kurdistánu prohlásili: „Kurdistán je branou do Iráku a je obchodním centrem celého území“.