Sportovní škola Pardubice předchůdce Sportovního gymnázia vznikla v roce 1984. Do současné podoby se transformovala v roce 1993 a od roku 2001 je jejím zřizovatelem Pardubický kraj. Posláním školy je vytvářet podmínky pro optimální spojení výuky a sportovní přípravy s důrazem na zdravotní zabezpečení.
Mezi slavné absolventy patří například hokejisté Milan Hejduk nebo Petr Průcha, kanoista Martin Doktor, basketbalista Jiří Welsch či handicapovaná plavkyně a cyklistka Tereza Diepoldová.

Pardubický kraj bude dál podporovat Sportovní gymnázium Pardubice. Ještě před rokem se přitom uvažovalo o přestěhování školy do jiného objektu, budova sportovního gymnázia je totiž ve špatném stavu a je nutné do ní „nasypat" velké množství peněz.

„Pardubický kraj se rozhodl sportovní gymnázium nejen zachovat, ale významně mu pomoci a investovat do jeho rozvoje. Po rekonstrukci sociálních zařízení v hlavní budově a v tělocvičně v minulém roce budeme letos modernizovat rehabilitační prostory včetně sauny, páry a Kneippova chodníku celkem za sedm milionů korun a brzy bude zahájen také projekt zateplení budovy za více než 14 milionů korun," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Chtěli sportovní školu přestěhovat

Není to ale tak dávno, co náměstkyně hejtmana zodpovědná za školství Jana Pernicová tvrdila, že škola si musí hledat nové útočiště, jelikož kraj nemá na její opravu peníze.

„Škola nemá finanční problémy. Vím, že budova gymnázia není v dobrém stavu, ale opravy by bylo možné dělat po etapách. Přestěhováním se problém nevyřeší, muselo by se totiž investovat do sportovišť," kritizovala tehdy záměr kraje opoziční zastupitelka Jana Smetanová (ODS).

Hejtmanství nakonec uznalo, že stěhování školy by nebylo nejlepším řešením a začalo dělat nejnutnější opravy. Na prvním místě se musela vyměnit okna u učeben a kabinetů.

Dalším významným projektem kraje ve sportovní oblasti je v letošním roce dovybavení sportovní haly Dašická, která slouží jak k výuce, tak sportovním klubům. Společně s městem a Českou basketbalovou federací kraj budou investovat do vylepšeného zařízení téměř 17 milionů korun.

Budova slouží hned několika místním sportovním celkům. Zápasy tam hrají hlavně basketbalisté BK JIP Pardubice či florbalisté Sokola Pardubice. V hale cvičí také studenti Gymnázia Dašická.