„Gymnázia a obchodní akademie byla vždy školami výběrovými a elitními, dnes už tomu tak ovšem mnohdy není. S klesajícím počtem dětí samozřejmě klesá i počet žáků, kteří mají pro studium na těchto školách předpoklady,“ nechala se slyšet krajská radní zodpovědná za školství Jana Pernicová.

Od snížení počtu tříd si pak Pernicová slibuje, že tyto školy budou opět produkovat absolventy na úrovni, na jakou byly dosud zvyklí.

Možná ale více než úroveň absolventů se kraji nelíbí fakt, že na gymnázia a školy s ekonomickým zaměřením v současnosti odchází 48 procent žáků v kraji. Některé školy vyučující technické obory pak zejí prázdnotou.

„Přitom po absolventech těchto škol je největší poptávka na trhu práce. Snížení počtu tříd na gymnáziích a obchodních akademiích by tak mělo vést také k ozdravění celého systému školství v Pardubickém kraji a jeho přizpůsobení profesním požadavkům společnosti,“ dodala Pernicová.

Konkrétní podoba změn ve středním školství v kraji by měla být známa na konci ledna, kdy chce radní Pernicová představit svoji koncepci. Učiní tak poté, co ji projedná krajská rada.


Lukáš Dubský