Je to málo, ale aspoň něco.
Pardubičtí krajští radní odmávali nákup čtyř nových sanitek pro krajskou záchrannou službu. Dají na to deset milionů korun. Fyzicky k dispozici by vozy měly být asi za půl roku, po výběru dodavatele.

Stav vozového parku je ovšem podle odcházejícího ředitele záchranky Marka Obrtela natolik katastrofální, že obnova vozového parku je potřeba mnohem větší.

„Ze 38 vozů jich osm potřebuje okamžitou výměnu, 12 je k výměně na základě stáří a najetých kilometrů a 17 nesplňuje stanovená kritéria pro provoz rychlé lékařské pomoci a rychlé zdravotnické pomoci,“ uvedl Obrtel na stránkách záchranné služby.
„Takhle ale bychom mohli říct, že v havarijním stavu je například i polovina silničních mostů v kraji,“ odmítl tyto argumenty náměstek hejtmana Roman Línek.

„Letos se už bohužel nákup dalších sanitek nepodaří, musela by se udělat rozpočtová změna. Není kde brát, v daňových příjmech máme manko 332 milionů korun,“ dodal.

Hluboké podfinancování provozu záchranky bylo jedním z hlavních důvodů Obrtelovy rezignace. Línek se brání, že kraj v posledních letech dával peníze do jiných investic, zmodernizoval například zázemí pardubického sídla zdravotnické záchranné služby. Na obnovu vozového parku tak už nezbývalo.

Dvě staré sanitky kraj už za odhadní cenu prodal soukromým zájemcům.
Nový ředitel záchranky by měl podle Línka nastoupit 1. dubna. Uzávěrka přihlášek do výběrového řízení bude 10. března.