Vedení Pardubického kraje znovu odmítlo dát více než dříve slíbených téměř 12 milionů korun na úpravu prostor před nádražím v Pardubicích. Na projekt Multimodální uzel veřejné dopravy město získalo dotaci ze švýcarských fondů.

Původní náklady výrazně vzrostly

Původní náklady však vzrostly kvůli jeho rozšíření a změnám ze zhruba 100 milionů na více než 210 milionů korun.
„Možnosti dalšího financování ze strany kraje jsou již vyčerpány," sdělil Jakub Rychtecký z oddělení komunikace krajského úřadu.
„Kraj by rád pomohl více nejenom Pardubicím, bohužel na to však v rozpočtu nemáme peníze," prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).
Město chce prostor před pardubickým vlakovým nádražím zcela změnit a vytvořit zde i nádraží pro autobusy. To je nyní asi 300 metrů od vlakového nádraží a odděluje je frekventovaná silnice. U železničního nádraží jsou již nyní zastávky městské hromadné dopravy.

Projekt počítá i s modernizací trakčního vedení trolejbusů a s vybudováním nové silnice, která by dopravu z lokality z velké části odvedla.
Na úpravy získaly Pardubice asi 90 milionů korun ze švýcarských fondů. Kromě toho dostal pardubický dopravní podnik dotaci 36,4 milionu korun z regionálního operačních programu na přeložku trakčního vedení, celkové náklady této části projektu dosáhnou zhruba 45 milionů.

V říjnu pardubičtí zastupitelé rozhodli, že do úprav prostoru před nádražím město investuje ze svého rozpočtu 
63 milionů korun.

Požádá město kraj 
o podporu znovu?

Radnice se snažila získat od kraje více peněz již na podzim. Krajské zastupitele se jí však přesvědčit nepodařilo. Nyní by vedení města mohlo požádat zastupitelstvo kraje na jeho jednání 13. prosince o větší podporu znovu. „Zatím jsme se nerozhodli, jestli se o to pokusíme ještě jednou," řekl náměstek pardubické primátorky Martin Bílek.