Tři investiční akce by postupně měly proměnit památku v atraktivní cíl pro návštěvníky.
Celkové náklady se odhadují na přibližně 145 milionů korun, část chce kraj získat ze státních a zahraničních dotací. Informovala o tom mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová.

Z Regionálního operačního programu má již region schváleno 33 milionů korun.
Stavebníci mají opravit hlavní zámeckou budovu a venkovní plochy zámku, poprvé by se návštěvníkům měla otevřít zámecká kaple s restaurovaným interiérem.

Projekt zahrnuje i vybudování dvou nových stálých expozic muzea. V prostoru parkánu bude otevřené lapidárium, pro vnitřní nádvoří se chystá nový mobiliář a ozvučení. Současná pokladna a nevyužívaná kavárna se změní na prostory pro práci s dětmi a veřejností. Celkové náklady dosáhnou zhruba 40 milionů korun, práce by měly skončit v roce 2013.

Připravuje se rovněž další obnova hospodářských budov zámku, například konírny, což umožní zpřístupnit dosud nevyužívané prostory a vybudovat sociální zařízení, zámeckou kavárnu a multifunkční sál. Ministerstvo kultury přislíbilo na tuto etapu 25 milionů korun, dalších deset by měly společně dát dohromady kraj a město Pardubice. Dokončení se plánuje v příštím roce.

Závěrečná etapa je zaměřena na interiéry zámku. Zahrnuje plánované rozšíření výstavních prostor pro galerii, vznikne bezbariérový přístup, opraví se depozitáře a kancelářské prostory.

Akce si vyžádá asi 70 milionů korun, velkou část chce kraj získat z takzvaných norských fondů, kde již jednou zámek s žádostí uspěl.
Letos kraj za devět milionů korun zrekonstruoval střechu nad zámeckým objektem, který užívá galerie.
Další opravenou budovu bude po odchodu památkářů využívat muzeum jako kancelářské prostory.

(zr, čtk)