„Pečovatelské služby především v menších městech a na venkově čelí exstenčnímu ohrožení,“ řekla Zdena Kumstýřová z přeloučské Charity. „Jejich financování by mělo být zajištěno formou příspěvku na péči a dotacemi z obecních rozpočtů, ale příspěvek na péči se nedaří od uživatelů služeb získávat a obecní pokladny nejsou na dotace pečovatelským službám připraveny,“ informovala náš Deník Zdena Kumstýřová.
Potíže se hromadí
„Pardubický kraj připravuje rozsáhlý projekt, který by měl získat finanční prostředky ze Strukturálních fondů Evropské unie. Peníze by byly jednotlivým poskytovatelům uvolňovány formou veřejných zakázek,“ konstatovala tisková mluvčí Pardubického kraje Kateřina Nohavová.
„Kvůli zpoždění České republiky ve vyjednávání podmínek operačních programů však prostředky přijdou nejdříve v roce 2009,“ poznamenala Kateřina Nohavová.
„Zákon je nastaven tak, aby domácí péči hradili především uživatelé služeb či jejich rodiny, které pro tento účel pobírají sociální dávku zvanou příspěvek na péči. Bohužel to nefunguje a problémy se v této oblasti dlouhodobě hromadí. Některým službám hrozí skutečně zánik či omezení činnosti, což by poškodilo handicapované lidi, kteří se bez služby neobejdou a příspěvek na péči poctivě využívají k nákupu služeb,“ sdělil krajský radní Miloslav Macela. „Pardubický kraj se proto letos znovu rozhodl, že pečovatelským službám pomůže a vytvořil na podporu ohrožených sociálních služeb rozpočtovou rezervu 45 milionů korun. Zároveň je však nutno urychleně novelizovat zákon,“ podotkl.
Služby domácí péče pomáhají seniorům a zdravotně postiženým zůstat co nejdéle v domácím prostředí. „Přispívají tak k jejich psychické pohodě a snižují požadavky na obsazení lůžek ve zdravotnických a sociálních zařízeních,“ prohlásil krajský radní.