Spojení kraj plánoval na polovinu loňského roku, poté stanovil i jiné varianty a termín posunul do konce prosince. „Kvůli kritice sloučení se zatím optimální řešení hledá,“ řekla krajská radní pro školství, kulturu a památkovou péči Jana Pernicová (ČSSD).

Sloučení na podzim označila jako přínosné analýza, kterou si kraj objednal u poradenské společnosti. Podle ní by přinesla efektivnější fungování, jako metodický poradní orgán by měla vzniknout vědecká rada, složená z pracovníků externích odborných subjektů.

Myšlenka sloučení vyvolala vlnu protestů zvláště u části odborné veřejnosti, jíž vadilo, že by zanikly prověřené „značky“ a mohla by převládnout jedna složka činnosti nad druhou. Na protest rezignovala na svou funkci ředitelka galerie Simona Vladíková.

Podle Pernicové je potřeba dopracovat finanční a personální nároky možného sloučení, kterým se analýza nevěnovala. „Počet pracovníků by mohl zůstat na současné úrovni, ale u některých by se mohlo změnit jejich pracovní zařazení,“ uvedla Pernicová, která chce do rozhodování více zapojit i město Pardubice.
V muzeu pracuje přes 60 lidí, v galerii asi čtvrtina.

Ve hře je kromě spojení institucí sídlících v pardubickém zámku pod jednu hlavičku stále také varianta, že by zůstaly samostatné, ale metodicky by nad nimi stál odborný tým. Další možností je, že by je obě jako dosud řídil kraj.

Galerii do konce loňského roku vedl Petr Pucandl, který předtím působil v Dostihovém spolku. Nyní je vedením pověřen jiný zaměstnanec, nového ředitele nechce kraj před rozhodnutím o osudu obou organizací hledat.

(zr, čtk)