Pardubický kraj zřejmě dostane od státu budovu pro úředníky sousedící s krajským úřadem.

Sněmovna v úterý ve druhém čtení projednala krajský návrh zákona, který mu má umožnit objekt zhruba za 200 milionů korun získat. Kraj potřebuje prostory pro 107 úředníků, kteří zabezpečují výkon státní správy.

Část budovy podle hejtmana Radko Martínka (ČSSD) využívá pardubický magistrát a několik jiných státních úřadů. „Pracuje v ní 75 městských úředníků. I po převodu budovy ze státu na kraj by se pro město podmínky užívání nezměnily,“ uvedl Martínek. „Státu nabídl kraj dvě jiné budovy,“ dodal hejtman.

S předlohou nesouhlasila ještě vláda Mirka Topolánka (ODS), podle níž nejde o „trvale nepotřebný majetek“.
„Kraj jednu budovu dostal, stát ji opravil za 271 milionů korun,“ připomněl tehdy kabinet. „Na sídlo dostal kraj 43 milionů korun a 20 milionů na nákup parkovacích míst,“ dodal.

Zpravodajka Zdeňka Horníková (ODS) navrhovala v prvním čtení zamítnutí zákona, nyní už nikoli. Připomněla, že předlohu podpořil sněmovní výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj potom, co se o dalším postupu dohodly kraj, město a další státní organizace. Sněmovna v úterý dokonce schválila návrh, aby o předloze mohla rozhodnout co nejdříve.

Budova bývalého okresního úřadu těsně sousedí s budovou kraje a je s ní stavebně propojena. Kraj ji má teď bezplatně půjčenou.