„Předvolební dohody mezi mnou, Martinem Netolickým a Romanem Línkem o společné trojkoalici padly bez reálného důvodu ze strany obou pánů. Dle mého je to škoda, je jasné, že případná podpora zastupitelů za ANO, mezi kterými jsou dva poslanci, by v krajských požadavcích na vládu či sněmovnu umožnila ještě výraznější úspěch vedení kraje,“ uvedl Řehounek.

Do čela se dostala ČSSD se staronovým hejtmanem Martinem Netolickým, která utvořila koalici s Koalicí pro Pardubický kraj, ODS a hnutím STAN. Nyní za sebou mají polovinu funkčního období.

„Koalice skvěle funguje na odborné i lidské úrovni. Velká část programového prohlášení rady už byla splněna, budeme připravovat další body, které do něj zařadíme,“ řekl Netolický.

Do letošního roku bude převedeno 528 milionů korun z inkasa daní, celkově je krajský rozpočet v přebytku 181 milionů korun. Za hospodaření radu chválí i opozice. „Rozpočet je přebytkový a přestože rada chce navýšit úvěrové zatížení kraje, souhlasím s tím – půjde to do investičních akcí a nebude to tedy projídání,“ poznamenal Řehounek.

Peníze do dopravy

Fungování koalice si pochvaluje i náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš (ODS). „Peněz na opravu silnic není nikdy dost, ale v součtu za dva roky jsme dostali téměř 500 milionů korun navíc. Za to už se dá udělat hodně práce. Do Integrovaného regionálního operačního plánu jsme zároveň podali žádosti za 1,8 miliardy korun, neříkám, že všechno dopadne, ale snažili jsme se projekty připravit tak, aby to vyšlo,“ podotkl Kortyš.

Náměstek pro kulturu Roman Línek vyzdvihl projekt Winternitzových mlýnů v Pardubicích, kam se má přesunout Východočeská galerie. „Už máme stavební povolební a věřím, že letos budeme soutěžit dodavatele,“ řekl Línek. I v tom má koalice podporu části opozice. „Investice do obnovy Winternitzových mlýnů hodnotím kladně,“ konstatoval předseda kontrolního výboru Miloš Akerman (ANO).

To, co se podle vedení kraje dlouhodobě nedaří, je přesvědčit stát, že by měl dominantně uvolnit peníze na rekonstrukce silnic 2. a 3. tříd.

„Musíme jako gramofonová deska opakovat, že potřebujeme peníze a že se reálně v našem území objeví. Dostáváme 280 milionů korun ročně, což není mnoho, a stejně o ně musíme žebrat. Pořád posloucháme, že máme peněz dost,“ řekl Netolický.

Oblast zdravotnictví

Opozice nejvíce kritizuje oblast zdravotnictví. „Jako předseda výboru pro zdravotnictví musím konstatovat, že za dva roky se nikam neposunula koncepce Nemocnice Pardubického kraje. Došlo k úplně špatnému a z mého pohledu zpolitizovanému výběru pana Julínka za šéfa ‚východních‘ nemocnic, jsou neustálé změny v projektech urgentních příjmů a ne úplně fungující vztah zřizovatele s vedením Nemocnice Pardubického kraje je pro mě zvláštní. Zdravotnictví je dle mého jednoznačně nejhorší oblastí, bohužel zdravotní výbor nemá možnost do koncepce či jakýkoliv dalších kroků zasáhnout,“ uvedl Řehounek.

„Členové výboru pro zdravotnictví si stěžují, že nebyli informováni o prodloužení mandátů členů představenstva Nemocnice Pardubického kraje,“ dodal Akerman.

Podle Netolického se ale krajské zdravotnictví po šesti letech zlepšilo a patří mezi nejúspěšnější v republice. „Pardubický kraj vedle Jihočeského neřeší problémy nemocnic, jako je navýšení mezd. K tomu došlo z úhradové vyhlášky,“ řekl Netolický.

Hejtman vyzdvihl také plánovanou stavbu nemocnice následné péče v Moravské Třebové. „Záměr za 250 milionů korun zahrnuje naprosto všechno. V Moravské Třebové vznikne nejmodernější nemocnice následné péče v republice. Už několikátý rok také dáváme stranou rezervy na centrální příjmy v Ústí nad Orlicí a Pardubicích,“ poznamenal Netolický.