Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajské neziskovky si sáhly na evropskou Zlatou hvězdu!

Pardubice/Brusel - Pardubické nevládky byly zastoupeny mezi dvanácti projekty, jež ocenila Evropská komise

27.11.2008
SDÍLEJ:

Gianluca D´Alia, Jiří Krátký a Milušee HorskáFoto: DENÍK/Tomáš Dvořák

Koalice nevládek Pardubicka (KONEP), která sdružuje neziskové organizace působící v Pardubickém kraji, si v Bruselu sáhla na Zlatou hvězdu!

„Na tuto trofej jsme samozřejmě hrdí, přestože hlavní zásluhu na tomto úspěchu mají naši italští partneři ze Sicílie, kteří nás k tomuto projektu přizvali,“ řekla předsedkyně KONEP Miluše Horská, jež je rovněž ředitelkou pardubické školy Svítání.
„Když člověk pracuje s evropskými projekty doma, nemá moc šanci naplno pocítit, že je Evropan. Přiznám se, že při ceremoniálu v Bruselu jsem trochu podlehla atmosféře a uvědomila si, že neziskovým organizacím v Pardubickém kraji Evropská unie opravdu hodně pomohla,“ sdělila Miluše Horská.

Zkoumali i mafiány!

„Také na této slavnosti bylo znát, že Evropané jsou poněkud smělejší než my. Momentálně se do našich projektů snažíme zapojovat státní správu a samosprávu, což někdy bývá docela obtížné. Proto si občas pomáháme sami a evropští partneři nám vždy nabijí kolty, dodají entusiasmus a my ho pak šíříme po celém kraji. Snažíme se zajíždět do měst a vesniček a občas místní neziskovky i trochu nutíme ke spolupráci, dokud je čas a z čeho čerpat,“ podotkla předsedkyně KONEP.

„V projektu, do něhož se vedle Italů zapojili také partneři z Rumunska, Velké Británie, Belgie, Rakouska a Polska, jsme měli za úkol prezentovat způsob fungování českého neziskového sektoru na místní, regionální a národní úrovni. Byla to pro nás velmi cenná zkušenost. Od všech účastníků jsme se totiž měli co učit,“ poznamenal ředitel KONEP Jiří Krátký.
„Tímto počinem jsme chtěli vytvořit síť organizací, které pracují v nějakých obtížných oblastech. Například v Sicílii jsme zkoumali organizace jednající s italskou mafií, v Británii zase s Irskou republikánskou armádou (IRA),“ upřesnil šéf oceněného projektu, Ital Gianluca D’Alia.

Těžké zavazadlo

„Česká strana pracovala velmi dobře. Asi nejvíc nám pomohla při organizování setká〜ní v Rumunsku, kdy se část programu odehrávala dokonce na českém velvyslanectví,“ pravil Gianluca D’Alia, jenž měl ze Zlaté hvězdy radost i proto, že se tu ti, co se na vítězném projektu podíleli, mohli znovu sejít.
A kam toto prestižní ocenění uloží? „Nevím, snad se mi ho podaří úspěšně dovézt domů. Bude to ale hodně těžké zavazadlo do letadla,“ vtipkoval Ital se slabostí pro Čechy.

Zlatou hvězdu každoročně uděluje Evropská komise v programu Evropa pro občany. „Letos sedmičlenná porota vybírala ze 130 evropských projektů, z nichž dvanáct jsme se rozhodli ocenit. Jen do těch vítězných se zapojili zástupci 22 členských zemí Evropské unie,“ uvedl evropský komisař pro vzdělávání, výchovu, kulturu a mládež, Slovák Ján Figeľ. „Oceněné projekty jsou dobrými příklady toho, jak se občané v každodenním životě zapojují do budování Evropy a jak mobilizují své síly tam, kde je to pro ně důležité,“ doplnil.

Pardubický kraj měl zastoupení i v dalším oceněném projektu Zmizelí sousedé, v němž studenti pátrali po osudech Židů za druhé světové války. Podílela se na něm litomyšlská rodačka Miroslava Ludvíková, která teď pracuje v Židovském muzeu v Praze.

Autor: Tomáš Dvořák

27.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení