„Vše je velmi dobře připraveno,“ konstatoval policejní prezident. Podle něho reforma Policie ČR, která začala na počátku letošního roku, se již odrazila i na východě Čech v dalším poklesu kriminality a účast policie při vyšetřování dopravních nehod se snížila asi na polovinu. „Dopravní policie se tak může věnovat více preventivním a jiným záležitostem. V tomto regionu pokládám bezpečnostní situaci za stabilizovanou,“ řekl Oldřich Martinů.
S postupem policejní reformy v Královéhradeckém a Pardubickém kraji se včera seznámil i ministr vnitra Martin Pecina. „Je pro mne velmi cenné, že se mohu podívat na místo samé a vyslechnout si názory lidí,“ podotkl.

Nové krajské ředitelství Policie ČR v Pardubicích bude umístěno ve stávajícím areálu Vyšší policejní školy Ministerstva vnitra a okresního ředitelství policie v ulici Na Spravedlnosti. Podle ředitele východočeské policie Petra Přibyla tam bude pracovat asi 1600 zaměstnanců a v hradeckém krajském ředitelství přibližně 2200 lidí. Do Pardubic se však zatím z Hradce nebudou stěhovat některé speciální policejní složky, jako jsou například odbor kriminalistické techniky a expertiz, školní policejní středisko a automobilní odbor.

Původně se počítalo s rekonstrukcí a nástavbou stávajícího policejního objektu v Pardubicích. „Přestavba byla zatím odsunuta z důvodů nedostatku finančních prostředků na neurčito. Jsou však na stole další možnosti, jak řešit dislokaci školy a krajského ředitelství. Žádná alternativa není rozhodnuta. Po tomto dnešním jednání bude, myslím, během měsíce jasno,“ míní Přibyl.
Ředitel východočeské policejní správy upozornil na to, že se v regionu nedaří zabezpečit výstavbu integrovaných operačních středisek, aby mohla krajská ředitelství fungovat. „Potřebujeme střediska integrovat do jednoho celku, vytvořit jednotnou telekomunikační a datovou základnu. Stavební připravenost do určité míry existuje, ale technická je skutečně problémem. Bez této servisní podpory není možné zabezpečit komplexní činnost,“ tvrdil Petr Přibyl.
. . .