Rada Pardubického kraje měla na pořadu svého včerejšího jednání přes pět desítek bodů. Jedním z nich byl i materiál, který se týkal jmenování nového ředitele Pardubické krajské nemocnice. Tento post je uvolněn od konce června, kdy byl odvolán dosavadní ředitel Jan Feřtek. Po včerejšku je známo jméno jeho nástupce.

Krajští radní včera potvrdili stanovisko výběrové komise a jmenovali do funkce ředitele Pardubické krajské nemocnice Josefa Šimurdu.
Ten by měl do čela největšího zdravotnického zařízení v Pardubické kraji nastoupit v pondělí prvního září.

„Do výběrového řízení bylo přihlášeno 13 uchazečů, dva z nich však nesplňovali předepsané podmínky. Z jedenácti zájemců o post ředitele pak výběrová komise složená ze zástupců Pardubického kraje, odborových svazů a pardubické nemocnice téměř jednohlasně vyslovila důvěru právě panu Josefu Šimurdovi,“ řekl náměstek hejtmana zodpovědný za zdravotnictví Josef Janeček.

Pracoval i jako přednosta stanice

Josef Šimurda v současnosti pracuje jako konzultant v oblasti zdravotnictví, má za sebou ale i řízení nemocnic, když nejprve působil jako ředitel nemocnice ve Vrchlabí, poté jako ředitel a předseda představenstva nemocnice v Náchodě. V posledně jmenované dokonce řediteloval dvakrát – krátce v roce 1998, později pak od roku 2003. V rezortu zdravotnictví se šestačtyřicetiletý Josef Šimurda pohybuje deset let. Předtím ale zastával ekonoma dopravy a dokonce pracoval jako přednosta železniční stanice ve Vrchlabí.

Předchůdce Josefa Šimurdy pracoval v Pardubické krajské nemocnici třináct let. Jeho odvolání přitom bylo považováno za kontroverzní – za Jan Feřteka se postavila část zaměstnanců nemocnice i někteří komunální politici.

Vadili jim především způsob a důvody jeho odvolání. Radní Janeček uvedl tři – finanční ztrátu nemocnice ve výši 160 milionů korun, zhoršení image nemocnice a špatnou komunikaci s krajem.

Z devíti krajských radních se vyslovilo pro odvolání Jana Feřteka šest z nich, z toho pět za Občanskou demokratickou stranu. V této souvislosti není bez zajímavosti, že nový ředitel Josef Šimurda je zároveň radním města za ODS v Náchodě.