Blížil se konec roku 1979, když technici dokončovali poslední blok chvaletické elektrárny. Už v tu dobu však měla elektrárna za sebou první velkou zatěžkávají zkoušku z ledna, kdy na Silvestra spadly teploty hluboko pod bod mrazu a uvěznily lodě na Labi s uhlím v ledovém sevření.

Uhelný most

„Byl to průšvih, protože k tomu ještě zamrzla i skládka, takže elektrárna mohla být velmi rychle bez paliva,“ zavzpomínal bývalý ředitel elektrárny Jaroslav Volšický na první rok života elektrárny. Tehdy ji velmi pomohl uhelný „most“ z elektrárny Opatovice.

Právě z ní vyjížděly automobily, aby chvaletickou elektrárnu, kterou dobový tisk tehdy překřtil na Krasavici na Labi, zachránily.

I tento příběh si připomnělo 1200 lidí, kteří v sobotu navštívili při dni otevřených dveří útroby elektrárny. Ta se rozprostírá na ploše sta fotbalových hřišť a za dobu své existence dodala do sítě kolem 130 TWh elektřiny.

Poutavý byl i příběh, jak se vlastně uhlí přemění na elektrickou energii.

„Uhlí, které se přiveze do elektrárny, se rozemele na prach, ten se vsype do kotle, kde ohřívá vodu. Její pára posléze roztáčí turbínu, jež je propojena s turbogenerátorem. Ten pak působí jako dynamo na kole a vytváří elektřinu,“ popsal ve zkratce technik Petr Přemyslovský.

Zdroj: DENÍK/Petr Vaňous

I on se pak, po zmínce o dynamu podíval i ke stánku, kde v sobotu rozdávali podpisy právě hráči pardubického hokejového Dynama.