VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krejčíř: 'Opoziční role by mohla znamenat nový začátek'

Pardubice - „Voliči nám dali jasně najevo, koho v pardubickém zastupitelstvu chtějí a koho ne,“ konstatoval současný první náměstek primátora.

6.11.2010 10
SDÍLEJ:

Alexandr KrejčířFoto: DENÍK/ Luboš Jeníček

Po šestnácti letech, kdy ODS spolu se svými koaličními partnery vládla na pardubické radnici, se nyní bude muset učit nové roli. Zisk pouhých sedmi mandátů v devětatřicetičlenném zastupitelstvu a následný povolební vývoj totiž „ódéesku“ poslal do opozice.

„Pro ODS to však může znamenat nový začátek. Nyní máme jedinečnou šanci ukázat, že nám nejde jen o moc a o koryta, jak s oblibou tvrdili někteří naši kritici,“ konstatoval lídr ODS Alexandr Krejčíř.

„Možná je tato nová úloha tím, co by ODS mohlo pomoct k návratu na vrchol,“ přemítal současný první náměstek pardubického primátora, který bude muset tento post na radnici opustit a stane se „pouhým“ řadovým městským zastupitelem.

Jak hodnotíte výsledky komunálních voleb?
Když se podíváme na to, jak ODS dopadla v celé republice, tak příliš úspěšná nebyla. Bohužel tomu tak bylo i v Pardubicích. Možná měl na tento výsledek vliv i fakt, že je naše strana součástí vládní koalice, která připravuje nepopulární úsporná opatření. Určitě se na něm podepsaly též různé místní kauzy a jejich mediální dopad. Voliči je hodnotili podle toho, co si přečetli v novinách. Nám zcela jistě nepomohlo, že se psalo především o našich členech, přestože v těchto aférách figurovali i zástupci jiných politických subjektů. Nějaké hlasy nám jistě ubralo i to, jak se od ODS distancoval její bývalý lídr, primátor Jaroslav Deml.

Jak byste komentoval jeho vyjádření, že jste společně s kandidátem na senátora Jiřím Stříteským neunesli volební prohru, když jste právě jeho označili za jednoho z hlavních viníků neúspěchu ODS v podzimních volbách?
Vyjádření Jaroslava Demla, že mi povolební vyjednávání zatemnilo mozek, je snad zbytečné komentovat. Tento výrok pana primátora, který neunesl svou prohru ve vnitrostranických primárkách, od té doby se od Občanské demokratické strany v podstatě distancoval a rozhodně jí v kampani nepomohl, ale naopak spíše škodil, mě samozřejmě mrzí. Opravdu nevím, jak vážně pak může myslet slova o tom, že je potřeba v politice zachovávat jistou míru slušnosti. Domnívám se, že tak ostré osobní výpady vůči svým stranickým kolegům určitě nejsou tou správnou cestou, kterou by se nová ODS měla ubírat. A myslím, že voliči nám také v těchto volbách dali jasný signál, že o žádné vnitrostranické hašteření nestojí. Navíc, já se své zodpovědnosti za volební výsledek rozhodně nezříkám. Momentálně hledám tu míru, protože v situaci, která v Pardubicích panovala, bylo přinejmenším velmi obtížné pro ODS v těchto volbách uspět.

Jak budete číst rošády na kandidátkách ODS, které voličům umožnilo křížkování?
Voliči nám jasně dali najevo, koho v pardubickém zastupitelstvu a na obvodech za ODS chtějí a koho ne. Byl to vnější zásah, který může stranu přirozeně očistit.

Co podle vás při povolebním vyjednávání rozhodlo, že jste se ocitli v opozici?
To, že jsme jako jedni z mála drželi slovo, které jsme svým potenciálním koaličním partnerům dali. Ostatním byl bližší jakýkoliv podíl na řízení města, na moci. Také mě překvapila reakce lídra Pardubáků Františka Brendla, který hned na začátku prakticky zavřel dveře pro vznik potenciální středopravicové koalice. Choval se, jako kdyby byl vítězem voleb, přestože jeho strana skončila za ČSSD, Sdružení pro Pardubice a ODS až na čtvrtém místě. Asi měl pocit, že najednou má možnost rozhodovat, kdo ze zástupců případných koaličních partnerů může být na radnici a kdo ne. Takový způsob jednání jsme jednoznačně odmítli a mrzelo nás, že na něj přistoupil náš dlouholetý koaliční partner – Sdružení pro Pardubice. Přiznám se ale, že jsem pak ani příliš nedivil tomu, když František Brendl tuto formu nátlaku začal uplatňovat i ve své vlastní straně a rozhodl se měnit vůli voličů velmi podivným přepouštěním mandátů zvolených zastupitelů.

Co říkáte na budoucí podobu vládní koalice na pardubické radnici?
Bude moct fungovat pouze za cenu velkých ústupků ve volebních programech jednotlivých stran. ČSSD sice v Pardubicích vyhrála volby, ale neumím si představit, jak bude v této nesourodé koalici prosazovat to, co voličům slibovala. Uvidíme, jak se bude chovat TOP09, která v Pardubicích zatím nemá žádnou historii, a co tento koaliční svazek přinese Sdružení pro Pardubice a Pardubákům.

Co by měla nová koalice podle vás udělat nejdříve?
Mělo by se snažit zachovat určitou kontinuitu ve vedení města. Zejména Sdružení pro Pardubice, které se na něm podílelo několik volebních období, se nyní nemůže začít stavět do pozice, že všechno bude nyní jinak. To by popřelo samo sebe. A nové vládní subjekty - ČSSD, TOP09 a Pardubáci - budou muset přestat do světa vytrubovat pouze populistická hesla a začít tvrdě pracovat.

Jednou z prvních věcí, na kterou si chce nová vládní koalice „posvítit“, je modernizace pardubického plaveckého areálu Na Olšinkách, která je podle ní zbytečně nákladná.
Tento projekt byl pečlivě připravován rok a půl. Navíc byl velmi důkladně prověřován experty Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod i Úřadem na ochranu hospodářské soutěže. Žádné chyby v projektu nikdo nenašel. Je třeba si také uvědomit, že jeho koncept se tvořil na delší dobu, nikoliv na dva roky nebo na jedno volební období. Navíc ho v první fázi připravovali mí bývalí kolegové – náměstci ze Sdružení pro Pardubice Štěpánka Fraňková a Michal Koláček. Rád bych také zdůraznil, že modernizace plaveckého areálu byla schválena napříč politickým spektrem, a to i hlasy zastupitelů ČSSD a Sdružení pro Pardubice, kteří dnes tak vehementně vytrubují do světa, že je potřeba ho přehodnotit. Bude určitě zajímavé sledovat, kdo po poměrně krátké době najednou tak výrazně mění své názory.

Autor: Tomáš Dvořák

6.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Martin Kolovratník kandiduje do Sněmovny za hnutí ANO.

Chystáme on-line: Kolovratník bude odpovídat čtenářům

Kdo se bojí Virginie Woolfové. Jindřiška Janoušková a Josef Pejchal.

Stotisící návštěvník Východočeského divadla je „za dveřmi“

Pardubická univerzita hledá nového rektora. Kandidát je jeden

Pardubice - Akademický senát Univerzity Pardubice bude v úterý volit kandidáta na funkci rektora pro následující čtyři roky. Na funkci je navržen jediný kandidát, vedoucí Katedry fyzikální chemie Fakulty chemicko-technologické Jiří Málek.

Pardubičky to ženou vysoko. U Borku došla trpělivost s tendenčně řízenými duely

Pardubicko - Černý kůň zkrocen. Fotbalové Moravany senzačně vyhrály na půdě druhého celku krajského přeboru. O soutěž níže planou emoce. V Pardubičkách se vaří krev z výkonu sudích v Načešicích. Přeloučský trenér spílá hráčům za odfušovaný zápas.

VÍME PRVNÍ

Vražda v Krasíkově. Zřejmě kvůli neshodám a alkoholu

Krasíkov - K vraždě asi 45letého muže z Třebařova došlo v sobotu v obci Krasíkov na Orlickoústecku. Na svědomí ji má podle dostupných informací jeho partnerka M. K. Muže zabila při hádce.

ON-LINE: Simeon Karamazov dnes odpovídal na vaše dotazy

Pardubice - Vysokoškolský učitel, poslanec a lídr krajské kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Simeon Karamazov dnes od 10 hodin odpovídal čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení