Pardubické krematorium čeká v následujících měsících další série oprav a modernizace vybavení. Změny se týkají především ozvučení a osvětlení ve velké obřadní síni.

Obsluha reprodukované hudby, osvětlení, jeho stmívání a také zdviže bude nově jednodušší – veškeré ovládání bude soustředěno v jednom místě.
„Kromě toho má mít krematorium k dispozici zařízení, které umožní přehrávání hudby nejen z CD, ale také z počítače, mp3 přehrávače a jiných médií,“ uvedla asistentka marketingu Služeb města Pardubic Nina Kvapilová.

Klienti se v této fázi zatím nedočkají plánované videoprojekce, která by umožňovala například promítání fotografií zesnulého. Do budoucna se však s takovým zařízením počítá.

Opravy krematoria začaly již v loňském roce. Od té doby byla vybudována například čekárna a malá obřadní síň s bezbariérovým přístupem.
V další etapě, která má skončit v prosinci tohoto roku, bude vyměněna poškozená stropní konstrukce nad místností, kde vznikne nová kancelář obřadníka.

„Doposud byla kancelář umístěna neprakticky napravo od hlavního vchodu. Jestliže do ní tedy chtěl klient jít, musel z místnosti pro pozůstalé obejít celý ochoz. Při rekonstrukci bude kancelář přesunuta nalevo za čekárnu pro pozůstalé, u které budou současně zřízeny i toalety,“ vysvětlila Nina Kvapilová.


Objekt se opravuje za provozu


Doposud stála rekonstrukce krematoria 3,5 milionu korun. Náklady na právě začínající fázi oprav dosáhnou přibližně jednoho milionu korun. „Celkově by mělo město za přispění Pardubického kraje do rekonstrukce krematoria vložit 22 milionů korun,“ dodala Kvapilová.

V dalších etapách oprav se počítá například s rozšířením bezbariérového přístupu do krematoria a také s úpravou fasády. Průběh rekonstrukcí a jejich rychlost však závisí na penězích.

Provoz pohřební služby krematoria nebude ani v době rekonstrukcí nijak omezen.

Tereza Harbichová