Pro většinu lidí jde o obyčejný kámen. Když se ale začnete hlouběji zajímat o tento nerost, dospějete k jednoznačnému zjištění. Není nad křemen. Právě o něm začala ve Východočeském muzeu v Pardubicích zajímavá výstava, která je připravena co nejpoutavější formou.

Křemen a jeho rodina nese název výstava, kterou po odborné stránce připravil geolog pardubického muzea Jiří Šura. Ukazuje různorodost a krásu odrůd křemene i význam křemíku a jeho sloučenin pro přírodu a naši civilizaci. „Jako si nedovedeme představit život bez uhlíku, neměli bychom téměř nic z věcí okolo sebe bez křemíku,“ říká autor výstavy a pokračuje: „Pazourkový pěstní klín, elektrická žehlička, střešní okno, mobilní telefon, tepelná izolace či láhev piva. Co mají tyto předměty společného? Na jejich počátku byl ve všech případech nerost křemen nebo některý jeho příbuzný. Křemen hraje nezastupitelnou roli v přírodě i v lidských civilizačních vymoženostech. Ať už je to kopřiva, laminátová loď či řízená střela: bez křemene by nebyly tím, čím jsou.“

Výstava, která byla otevřena tento týden, představuje křemen v jeho všemožných podobách a využití. Technické aplikace jsou rozděleny do patnácti tématických celků podle skupin lidských činností a zvláštní prostor je podle Jiřího Šury věnován výrobě a použití krystalů, skel, keramiky, karborunda a silikonu. Ve výstavních sálech jsou k vidění stovky převážně leštěných vzorků achátů a jaspisů z celého světa, od našich nejbližších až po exotická naleziště. Výstava je současně pilotním projektem, na němž si její autor ověřuje metodické a expoziční postupy, které hodlá použít při přípravě stálé expozice neživé přírody ve Východočeském muzeu v Pardubicích.