Jak těžké pro vás bylo rozloučit se s postavami trilogie, kterou tvořily romány Stvůra, Vesnice a Vetřelec?

Bylo to těžší, než se rozloučit se žánrem detektivky. Ale věděla jsem, že potřebuji změnu, a to mi rozhodování ulehčilo. Já bych nevydržela dělat dlouhodobě pořád to samé, takže jsem tu změnu udělala hlavně pro sebe. Chtěla jsem si odpočinout od detektivního žánru. I když i v thrilleru mám vyšetřovatelskou dějovou linku, nemusím jít tak do hloubky v policejních postupech.

Je snazší napsat román stojící samostatně než sérii knih, které spojují hlavní postavy?

Záleží na úhlu pohledu. Od detektivky jsem si sice odpočinula, ale v románu Někdo z nás jsem vymyslela tak zamotaný děj, že se jednalo o moji zatím nejsložitější knížku. Psaní mi tedy dalo zabrat víc než u předchozích knih. Na druhou stranu je to samozřejmě jednodušší v tom, že nemusím v hlavě nosit detaily z předchozích dílů, jako je věk postav, jaké mají vlasy, jak se oblékají a podobně.

Změnil se nějak váš literární styl?

Myslím, že můj styl se určitě změnil. Ale nebude to žánrem thrilleru, ale spíš tím, že od doby, kdy jsem dopsala detektivní trilogii už brzy uběhnou čtyři roky. Nějaký progres se asi vyskytuje u každého autora.

Návrh nové budovy Základní umělecké školy v Polabinách.
Pardubice postaví ZUŠ pro více než tisíc dětí. Bude mít střešní terasu i kavárnu

Jaké jsou první reakce na vaši novou knížku?

Vesměs pozitivní. Téma je silné a lidmi rezonuje. Přišla mi spousta pochvalných komentářů, ale narazila jsem i na kritická hodnocení. Někteří čtenáři si nepřipouštěli, že nová kniha se bude žánrově lišit od těch předchozích, a byli z toho zklamaní. Kdybych ale psala další díly s Laurou a Adamem, tak by se určitě ozvaly hlasy, že dělám pořád to samé dokola.

Pořád vám jde práce dobře od ruky? U předchozích knih jste říkala, že jste je napsala za dva až tři měsíce.

To už nejde, jak jsou děti starší. Nejstarší už chodí do školy, ovšem nejmladšího mám pořád doma, takže mám v týdnu tak jeden až dva dny, kdy se mohu soustředit jen na psaní. Nejnovější dokončenou knížku jsem psala sedm měsíců, přitom bude paradoxně nejkratší.

Ilustrační foto.
Falešný lékař z Jemenu připravil seniorku o více než půl milionu korun

Na co se mohou čtenáři vašich knih těšit v budoucnu?

Necítím se teď na nějakou delší sérii, mám hotový další thriller, v současné chvíli ale také dokončuji jinou knihu, v níž jsem si chtěla zkusit žánr mysteriózní detektivky s prvky nadpřirozena. Odehrávat se bude zase v Holicích, tentokrát v kempu Hluboký. Pro to, který z románů vyjde příští rok, jsem se ale zatím nerozhodla.

Knižní trh je plný novinek, není lehké se v nich zorientovat. Kolik času vám zabere propagace vašich děl?

Vždycky, když mi vyjde knížka, tak první dva měsíce jsou z tohoto pohledu náročné. Často je to na úkor samotného psaní. Účastním se křtů knihy, besed, rozhovorů… Ale poté ten zájem opadne a já mám zase čas na tvorbu.

Mohlo by vás zajímat: Smrtka byla vynesena, jaro může začít. V Sezemicích vyhnali zimu tradicí

Zdroj: Michal Žampach