Finanční krize, které se delší dobu obávají také Češi, se dotkla už i firem na Pardubicku. Některé z nich musely přikročit ke snižování počtu svých zaměstnanců.

Kolem stovky, zatím jen agenturních zaměstnanců, již propustil přeloučský výrobce centrálních zámků do automobilů Kiekert. „Zatím to řešíme přes agenturní zaměstnance. Nechceme, aby se to dotklo našich kmenových zaměstnanců,“ informovala vedoucí personálního oddělení firmy Eva Všetečková. Pokud se však situace na finančním trhu nezlepší, firma bude muset v propouštění pokračovat. „Byli by to zaměstnanci, kteří mají pracovní povolení úřadu práce, to znamená cizinci ze zemí mimo Evropskou unii,“ dodala Eva Všetečková.

Z hodiny na hodinu bez práce

Pardubická pobočka společnosti Ronal, která vyrábí hliníková kola pro osobní a užitkové automobily, se k dopadům finanční krize na počet zaměstnanců zatím nevyjádřila. Nikdo oprávněný poskytovat informace novinářům nebyl včera ve firmě k dispozici. Nicméně někteří zaměstnanci již o práci v Ronalu přišli. Jde u nich o dopad krize nebo jiné důvody? „Bez práce jsem se ocitl doslova z hodiny na hodinu. Bylo mi řečeno, že to není nic osobního, že nejsem špatný pracovník, ale že musejí propouštět. Jsem ve zkušební době, a tak jsem šel jako jeden z prvních,“ řekl včera Pardubickému deníku mladý muž, který byl v Ronalu ve slévárně zaměstnán jeden měsíc.
V pardubické firmě Explosia zabývající se výrobou výbušnin zatím propouštění nehrozí. „Krizi jsme pocítili hlavně u zákazníků. Ti nám to dali najevo tím, že ruší zakázky. Propouštět ale nechceme. Řešíme to tak, že teď nenabíráme další nové zaměstnance,“ řekl pro Deník vedoucí oddělení Personální a mzdy Vladimír Dostál.

K údajným mírným korekcím současných plánů prý zřejmě dojde také v počítačovém gigantu Foxconn. „Přestože jsme zatím v našem podniku nezaznamenali přímé dopady ekonomické krize, začali jsme prověřovat naše výrobní i lidské zdroje, abychom odstranili všechny případné skryté rezervy a zoptimalizovali je,“ řeklo Pardubickému deníku ústy mluvčí Michaely Cukrové vedení společnosti.

(Jan Šafář, Tereza Harbichová)