Rozšíření křižovatky u Parama je prioritou nejen místních politiků, ale také hospodářského výboru poslanecké sněmovny. Ten měl v minulých dnech výjezdní zasedání právě v Pardubickém kraji.
„Je podstatné, že se výbor vypravil přímo do Pardubického kraje. Cítím od nich podporu. Řešily se problémy železniční, vodní, ale pochopitelně hlavně silniční dopravy," nechala se slyšet primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Až 35 tisíc aut

Právě křižovatka u chemičky Paramo je v současnosti jedním z nejbolavějších míst v dopravě na Pardubicku. Denně tudy projede asi 30 až 35 tisíc automobilů. První etapa rekonstrukce tohoto místa je ale prý už na spadnutí.

„V pondělí 4. června by mělo dojít k otevření obálek s nabídkami na provedení první etapy křižovatky u Trojice. V této etapě by mělo dojít k rozšíření nadjezdu u závodiště a vymístění chodců a cyklistů z těchto míst," poznamenala pardubická primátorka.
Zatím prý ovšem nelze přesně říct, kdy stavba začne.

„Nevíme totiž, zda se někdo neodvolá kvůli výběrovému řízení. Pokud by ale všechno šlo bez nějakých zádrhelů, tak na jednání s hospodářským výborem padlo datum září 2012. To je ale opravdu termín, který je reálný, jen pokud nebudou žádné problémy," podotkla Štěpánka Fraňková.

Chápavý výbor

Podle poslance za ODS Jana Čechlovského je důležité, že hospodářský výbor chápe, jaký význam tato dopravní stavba pro Pardubice má.
„Na jednání výboru zaznělo, že pokud by nabídka, která vyhraje v tendru, měla přesáhnout schválený finanční rámec, tak že jsou členové výboru ochotni pomoci s případným navýšením prostředků a stavba by tak mohla být realizována," vysvětlil Jan Čechlovský.

Další důležitou dopravní stavbou by měla být rychlostní silnice R35. Tam ale tak růžové vyhlídky zdaleka nejsou.
„Na schůzi s hospodářským výborem jsme mluvili také o silnici  R35. To je ale velmi složitá záležitost, kterou má v rukách spíše vláda, nikoliv hospodářský výbor," sdělil hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

LUKÁŠ DUBSKÝ