„Výbor Klubu přátel Pardubicka (KPP) přijal s velkým překvapením informaci, že z funkce kronikáře města byl odvolán nedávno jmenovaný nezávislý odborník, historik Jiří Kotyk a psaním kroniky byl údajně pověřen některý pracovník magistrátu města z tiskového oddělení,“ konstatoval předseda KPP Jan Linhart.

Představitelé KPP jsou přesvědčeni, že do městské kroniky by měly být zaznamenávány informace o veškerém dění v obci svobodně a nezávisle. „Je velkou otázkou, zda kronikář, který je zaměstnancem magistrátu, bude mít možnost a odvahu, aby do kroniky zapisoval své vlastní názory a hodnotil události hodné zápisu pouze z pohledu své osobnosti,“ sdělil Linhart.

„Tak, jak je v demokracii běžné, že výkon kontrolní činnosti je svěřován opozici, jsme přesvědčeni, že údaje zapsané v kronice musí být věrné, pravdivé a objektivní, což může být v tomto případě vážně ohroženo,“ pravil.

„Není nám jasné, proč k tomuto kroku magistrát sáhl. Pokud by za tím měla být snaha o úsporu financí za vedení kroniky, jsme přesvědčeni o tom, že šetřit by se mělo rozhodně jinde a jinak,“ doplnil jednatel Klubu přátel Pardubicka Jan Řeháček.

„Výbor KPP žádá představitele města, aby svůj krok přehodnotili a svěřili vedení městské kroniky zpětně do nezávislých rukou,“ nechal se slyšet Jan Řeháček.

„Kronika města by určitě měla být nezávislá, apolitická, to nikdo nezpochybňuje. Samozřejmě musí vypovídat o aktuálním stavu města. Nikdo z vedení rozhodně nemá ambici zkreslovat současný stav,“ reagoval náměstek pardubické primátorky František Brendl, který má ve své gesci také prezentaci města.

„Tento krok rozhodně není namířen proti Jiřímu Kotykovi osobně. Určitě si nemyslím, že by svou práci dělal špatně, jen je to trochu jiný styl, než byla vedena kronika předchozím kronikářem,“ podotkl František Brendl.

„S panem Kotykem jsme se dohodli, že si dáme chvíli času, abychom vyhodnotili styl vedení kroniky i dilema, zda si máme tuto službu nakupovat nebo ji zajistit z vlastních zdrojů,“ vyjádřil se náměstek pardubické primátorky.

„Je třeba se podívat, jak vedou kroniku v jiných městech, zda je naše smlouva standardní nebo jestli někde jinde existuje model, který funguje lépe. Rozhodně ale v případě pana Kotyka nechceme pálit mosty. Předpokládám, že na podzim bychom měli mít v této otázce jasno,“ dodal František Brendl.
„Je pravdou, že částka vyčleněná pro kronikáře města určitě není fatální. Úspory by se zcela jistě daly najít jinde. Ale prvotní impulz vyšel z tiskového oddělení města, abychom se zamysleli, jak budeme postupovat dál.“