Kruchta farního kostela svatého Martina v Holicích dostává novou podlahu. Tato úprava je součástí generální opravy chrámových varhan, která skončí o letních prázdninách. Jedná se o největší opravu kůru za posledních téměř sto let.
Holický barokní chrám svatého Martina byl dostavěn v roce 1739 podle plánů Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Není ale pravděpodobné, že by se na kůru dochovala původní podlaha. „Smrková prkna podlahy jsou hodně prošlapána, na několika místech už jsou praskliny a díry, občas je dřevo uhnilé. Původní ale určitě bude trámoví, na kterém je podlaha položená,“ řekl truhlářský mistr Stanislav Ulrych z Holic, který výměnu podlahy realizuje. Její plocha činí přibližně šedesát pět metrů čtverečních.
Stáří stávající podlahy je těžké určit. V roce 1953 byly na holický kůr instalovány varhany přivezené ze zrušené kaple svaté Barbory v areálu Vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Při té příležitosti ale podlaha patrně vyměňována nebyla. „Prkna byla položena tak, že vždy dvě byla slepena a dále spojena perkem, což budí dojem až půl metru širokých prken. Navíc jsou stará prkna přibita masivními ručně kovanými hřeby, což ukazuje na dobu starší, než jsou padesátá léta minulého století,“ pokusil se o dataci Stanislav Ulrych. Vše tak ukazuje na rozsáhlou rekonstrukci kostela na počátku třicátých let. Zda byla stávající podlaha položena při ní, se ale už dnes těžko dozvíme.
Zklamaní byli i ti, kteří očekávali, že demontáž staré podlahy odhalí ukryté poklady. „Nic jsme pod podlahou nenašli. Tedy kromě hoblin, prachu, malého torza not a zbytku podpatku,“ řekl s úsměvem Stanislav Ulrych, který má s opravami církevních objektů již řadu zkušeností. Podílel se například na opravě historických far v Sezemicích a Dašicích.
Pro novou podlahu holické kostelní kruchty truhlář Ulrych použije smrková podlahová prkna. „Kované hřeby už nepoužijeme, protože hřebíčky budeme zatloukat do perka a tím se zakryjí. Na podlaze tak nebudou viditelné přechody a mezi prkna nebude zatékat voda z bot,“ vysvětlil postup Ulrych. Jediné místo, kde zůstane podlaha současná, je pod samotnými varhanami a pod zábradlím kruchty. „Demontáž obou záležitostí by si vyžádala nemalé finanční prostředky. Proto jsme se s panem Ulrychem domluvili, že se zábradlí i varhany obřežou, pod podlahu se na potřebná místa osadí nové trámky a na ně se poté přichytí podlaha nová,“ řekl Deníku holický regenschori Lukáš Peška a dodal, že uvedená místa nakonec truhlář olištuje.
Do péče Stanislava Ulrycha se při výměně podlahy dostane také přístupové schodiště a dveře na kruchtu. Zájemci se po nové podlaze budou moci projít 18. září, kdy na holické posvícení farnost chystá slavnost žehnání opravených varhan.
(peš)