Fenomén kruhových křižovatek se dotýká i krajského města. Jen za poslední měsíce jich v Pardubicích vyrostlo tolik, že téměř každá větší silniční tepna je na „kruhák“ dříve či později napojena.

Deset „kruháků“


V současné době je v Pardubicích kolem deseti kruhových objezdů. Ty většině řidičům jízdu usnadňují. Najdou se však i tací, kteří mají s průjezdem těchto křižovatek problém. „Záleží na řidiči a na jeho dovednostech v řízení. Co je pro jednoho hračka, je pro druhého nadlidský výkon. Policie tedy nemá problém s kruhovými křižovatkami, ale s řidiči, kteří přecenili své síly,“ řekl našemu Deníku zástupce velitele pardubického dopravního inspektorátu Pavel Barva. Podle něj sice statisticky dochází na kruhových křižovatkách k více nehodám, ale má menší následky na zdraví. „Navíc není nutné měnit žárovky v semaforech,“ odlehčuje situaci Barva. Kruhové křižovatky prý budou v Pardubicích růst i nadále. Ty, které jsou postaveny jen dočasně z plastových mantinelů, například na Cihelně u restaurace U Josefa, tak prý zůstanou do té doby, dokud je správce komunikace stavebně nepředělá.

Největší kruhová křižovatka v Pardubicích je v současné době u věznice. Tam se prý počítá s tím, že v budoucnu bude nedaleko postaven market, na jehož příjezdové cesty „kruhák“ naváže. Naopak nejmenší kruhová křižovatka je pravděpodobně u obchodního domu Interspar. „Tam je ten kruhák dost špatný. Kdo to tam nezná, projede ho jako běžnou silnici,“ hodnotí situaci jeden z místních policistů.

Se svojí „centrální“ kruhovou křižovatkou mají dobré zkušenosti také v Lázních Bohdanči. „Jsem jednoznačně pro stavby těchto křižovatek. Díky nim je plynulá doprava a dojde–li zde k dopravní nehodě, následky nejsou nikdy tak vážné. I škody jsou pak minimální. Vždy se jedná spíše jen o ťukance. Auta tam totiž vjíždějí docela pomalu,“ řekl Deníku svůj názor vrchní strážník bohdanečské městské policie Pavel Řehoř. Podle něj jsou kruhové křižovatky dokonce lepší než ty, které jsou řízeny semafory.

Že výjimka potvrzuje pravidlo, však platí i v tomto případě. Právě na bohdanečském „kruháku“ totiž před několika lety vletělo v plné rychlosti auto přímo do vodních fontán, které jsou uprostřed. „V tomto případě sehrál svoji roli alkohol,“ potvrdil Pardubickému deníku Pavel Řehoř.