Filmoví znalci si jistě vzpomenou na legendární film Vetřelec a zlověstné pípání detektoru, oznamující blížící se krvelačné monstrum. Princip tohoto vynálezu ze sci-fi filmu byla detekce pohybu i přes překážky. Nápad ze vzdálené budoucnosti možná pocházel z Pardubické firmy Retia.

Před námi se v hale prezentuje několikakilogramový černý kufřík přiložený k cihlové zdi. Za ní se v této chvíli pohybuje figurant. Nevidíme přímo jeho, ale obraz na displeji přístroje, který ukazuje, kde právě stojí.

Celý tento zázrak má na svědomí netradiční využití radarových technologií. Pardubická firma se totiž rozhodla těžit z dlouholetých zkušeností a výzkumu a zapojit tuto technologii i jinde, než v leteckém průmyslu.

„Přístroj se jmenuje ReTwis. Je to zjednodušeně řečeno radar pro vyhledávání a sledování osob za nekovovými překážkami. Jeho fungování je založeno na mikropohybech hrudníku při dýchání. Ty jsme schopni detekovat na vzdálenost dvaceti metrů což z přístroje dělá velmi dobrý nástroj pro záchranáře nebo policisty,“ říká generální ředitel firmy Petr Novák.

Využití této technické hračky se přímo nabízí pro zásahové jednotky policie. Například v případě, že pachatel v bance zadržuje neznámý počet rukojmích. „S pomocí ReTwisu může velitel zásahu z vedlejší místnosti a nepozorovaně zjistit a sledovat, kde jsou shromážděni rukojmí, jejich počet a kde se pohybuje pachatel. Ve chvíli, kdy policisté vtrhnou dovnitř, už budou bezpečně vědět, kam hlavně zaměřit svoji pozornost,“ popisuje Petr Novák.

Armáda i hasiči

Systém ale má své využití i jinde. Například při prohledávání sutin. S jeho pomocí je totiž snadné lokalizovat dýchajícího člověka i pod závalem a při prohledávání zřícených obydlí by mohl tento nástroj umožnit rychlou a bezpečnou detekci obětí.

Slabinou přístroje je pouze kov a voda. „Kov působí na radarové vlny jako zrcadlo a stejně tak i voda. Kovovou zeď nebo těleso ústředního topení na zdi neprohlédne. Na druhou stranu v případě topení stačí s přístrojem udělat dva kroky stranou nebo se 'podívat' třeba dolů stropem,“ uvádí Petr Novák. Využít tento systém firma plánuje i jinak. Pracuje totiž na jeho osazení na vojenská vozidla. „Senzory by mohly i za jízdy detekovat osoby ukryté v okolí vozidla nebo za zdmi domů a varovat tak posádku před hrozícím ohrožením,“ popisuje budoucí projekt Petr Novák.