Přehlídka nejlepších divadelních komedií Grand Festival smíchu, kterou pořádá Východočeské divadlo Pardubice, se letos uskuteční nezvykle až na přelomu března a dubna, konkrétně od 27. března do 3. dubna 2023. „V roce 2022 jsme festival kvůli covidu posouvali až na květen. Chtěli jsme se vrátit k lednovému termínu, ale nechtěli jsme dopustit, abychom se dostali do stejné situace jako naposledy. Březen už nám připadal bezpečnější. Ale pokud se z covidu stane obyčejná chřipka, další rok se vrátíme k obvyklému termínu na přelomu ledna a února,“ vysvětlila termínovou změnu dramaturgyně festivalu Jana Uherová.

Tradičním předskokanem pardubické přehlídky nejlepších divadelních komedií je Kuličkiáda smíchu. Východočeský soubor ji pořádá od roku 2010. Výjimečná soutěž ve cvrnkání kuliček na ledě se letos uskuteční v neděli 12. února od 14 hodin v malé hale Enteria areny v Pardubicích. Na ledové ploše bude připraveno dvanáct drah, hráči budou rozděleni do dětských kategorií a kategorie dospělých a hrát lze buď v tříčlenném družstvu, či jako jednotlivec. Do neobvyklého soutěžního klání se zapojí také herci Východočeského divadla.

„Na výherce čeká řada zajímavých cen – vstupenky do divadla, divadelní dárkové balíčky nebo perník. Registrace soutěžících a trénink začíná už ve 13 hodin. Hraje se na ledě, doporučujeme proto vzít si teplou obuv a pro děti i chrániče kolen a loktů a případně také přilbu,“ řekla Kamila Filipová z organizačního výboru Kuličkiády. Registrační formuláře a další informace jsou uveřejněny na webu festivalu www.festivalsmichu.cz.

Vztahy manželské a milostné s humorem

Letošní ročník GRAND Festivalu smíchu opět nabídne sedm soutěžních komedií a řadu komediálních titulů v doprovodném programu, prologu a epilogu. Vstupenky jsou již v prodeji.

Mezi nejkvalitnější komediální inscenace, které se v soutěžním klání utkají o festivalové ceny, byly vybrány komedie pražského Dejvického divadla Každý má svou pravdu, konverzační komedie o nevěře Pravda v podání Divadla J. K. Tyla Plzeň, osobitý výklad české divadelní klasiky Naši furianti ostravské Komorní scény Aréna, hra Večer na psích dostizích o tom, jak se stavíme k dění okolo nás, z pražského Činoherního klubu, magický singspiel Kouzelná flétna v provedení herců pražského Divadla v Dlouhé nebo třeskutá komedie z divadelního prostředí Hra, která se zvrtla Divadla F. X. Šaldy Liberec. Pořádající soubor Východočeského divadla do festivalového souboje vysílá satirickou komedii z prostředí vysoké politiky Mimo záznam.

„V doprovodném programu se budou řešit především současné mezilidské vztahy, zejména ty manželské a milostné. Divákům nabídneme například zlínský stand-up Válka Roseových nebude!, černou komedii Horory z manželských ložnic olomouckého Divadla Tramtarie či hravou inscenaci Řekni mi něco hezkýho pražského souboru NaHraně. 3D Company otevře ve hře Nevyléčitelní problém singles a Metropolitní divadlo v komedii Zázračné cvičení pozve na párovou terapii. Činoherní představení doplní i koncert známého písničkáře Václava Koubka a interaktivní taneční groteska Pingls aneb Hot Café Revue,“ přiblížila nesoutěžní část festivalu jeho dramaturgyně Jana Uherová.

Výsledky festivalu budou vyhlášeny v rámci závěrečného Galavečera smíchu.