Zažívají přitom pověstný klid před bouří. Zatímco si užívají posledních dnů pohody a míru uprostřed České kotliny, na spojeneckou základnu, kde budou zajišťovat její ochranu a ostrahu, dopadá stále více raket. V pondělí na ní vybuchlo hned patnáct raket, z nichž jedna zasáhla přímo sektor obývaný českými vojáky. Poprvé od doby, co zde čeští vojáci působí. Střepiny dvacetikilogramové rakety poničily Čechům několik kusů techniky, nikomu se ale podle velení vojáků naštěstí nic nestalo.

S nadhledem bere zhoršující se bezpečnostní situaci v Iráku šestačtyřicetiletý Tomáš Dvořák. Před časem se opět vrátil do řad profesionálních vojáků a ihned usiloval o vyslání na zahraniční misi.

„Věřím, že se vrátíme všichni. A v pořádku,“ nepřipouští si možné ztráty na životech či zdraví. Tomáš Dvořák není přitom v Pardubicích úplně neznámou osobou. Po osm let totiž zastával pro senátorku Jaroslavu Moserovou práci asistenta. Jako motivaci účasti na misi upřímně uvádí na prvním místě peníze.

Nejde ale pouze o nečekané raketové útoky. Stejně jako ostatní vojáci, které čeká utajený přesun do Iráku, ví o videozáznamech, jež kolují po internetu. Se záběry spojeneckých vojáků zastřelených tajemným ostřelovačem. „Musíme si uvědomit, že jsme na základně, která je uprostřed pouště a nejbližší možnost úkrytu ostřelovače je nějakých dvanáct kilometrů. A to už i on má dost velké problémy na někoho zacílit. My prostor základny vůbec nebudeme opouštět,“ říká Dvořák vycvičený na funkci řidiče obrněného vozidla a strážného.