Během října veškeré kultuře v Česku odzvonilo. Nyní se ale vrací možnost jít se bavit, tedy spíš jet. Na Pardubickém závodišti totiž od příštího týdne bude opět fungovat autokino.

„Chceme pomoci rozhýbat kulturu v Pardubicích a tohle je skvělá příležitost. Po dlouhé kulturní pauze, kdy byly všechny koncerty, představení, promítání a další akce zrušeny, si mohou Pardubáci i lidé z okolních měst konečně oddychnout a užít zábavu při filmových trhácích v autokině,“ vysvětlil marketingový ředitel kina David Kantor, proč se organizátoři rozhodli k akci vrátit. Autokino na závodišti totiž fungovalo už na jaře. Dobu, po níž byla klasická kina a multikina zavřená kvůli nařízení vlády, lidem zpříjemnilo 26 filmů.

Kino bude na závodišti fungovat od čtvrtka 19. listopadu, kdy bude provoz zahájen letošní českou komedií Bourák od režiséra Ondřeje Trojana. V pátek si přijdou na své milovníci hudby a dokumentů, životopisný snímek Rytmus: Tempos popíše kariéru rappera Patrika Rytmuse Vrbovského. Sobota pak bude patřit celovečernímu filmu Havel, který převypráví život jedné z nejdůležitějších postav české historie. V dalších týdnech jsou na programu ale také vánoční filmy.

Promítací dny budou čtvrtek, pátek a sobota, program bude začínat vždy v 18 hodin.

Do autokina bude moci vjet maximálně 200 aut, která budou muset zaparkovat s dvoumetrovými rozestupy. Lidé by navíc neměli otevírat okénka nebo z auta vylézat. Kvůli zimě a zamlžení čelních skel ale mohou mít zapnuté motory.

„V autokině je možné mít zapnutý motor, ale prosíme návštěvníky, aby z ekologických důvodů startovali co nejméně,“ uvedl hlavní pořadatel Marek Landsman. Nejlepší podívanou zajistí kromě dobrého filmového výběru také velkoplošná LED obrazovka o rozměrech 9 x 4 metrů. Zvuk si návštěvníci naladí přes autorádio na frekvenci 105,6 FM.

Autokino bylo na jaře také v Chrasti, město ale nyní jeho provoz nezvažuje. „Plánujeme ho znovu obnovit na jaře. Nyní kino nebude i vzhledem k tomu, že lokalita, kde jsme kino měli, slouží nyní jako skládka materiálu pro stavbu kruhového objezdu,“ vysvětlil starosta Chrasti Vojtěch Krňanský.