Dvě odsouzení za zpronevěru, k tomu navíc další trestní oznámení, o kterém se zatím jen uvažuje. To je bilance ředitelek a náměstka Kulturního centra Pardubice za poslední tři roky. Kulturní centrum je dlouhodobě v rozkladu, problémy jsou hlavně v účetnictví, časté fluktuaci zaměstnanců, ale i v samotném nastavení vnitřních kontrolních procesů.

To vše měl změnit nový ředitel, který měl vzejít z výběrového řízení za účasti odborníků a zástupců komisí rady města, jehož součástí byla i manažerská psychodiagnostika. Jenže ani z deseti kandidátů z celé republiky se nepodařilo vybrat manažera, který by vedení tak nesourodé a široce zaměřené organizace zvládl.

Kulturní centrum proto čekají zásadní změny. Do konce roku ve stávající formě skončí.

„Nebudeme čekat na nějakého spásného supermanažera, zvláště pak v situaci, kdy jsme jako rada města neschválili účetní závěrku za rok 2016 po bývalém vedení organizace, neboť účetnictví z daného roku neposkytuje věrný a poctivý obraz. Rozhodli jsme se pro zásadní změny a restrukturalizaci činností spadajících pod kulturní centrum do nové formy," konstatoval náměstek primátora zodpovědný za kulturu Jakub Rychtecký.

Připraveny jsou zatím dvě varianty řešení jednotlivých středisek Kulturního centra Pardubice, aby mohl nový model začít fungovat od ledna příštího roku. „Nebudou se rušit aktivity spadající pod kulturní centrum, pouze je chceme řídit v menších útvarech.

Chceme tak dosáhnout efektivnějšího a průhlednějšího hospodaření spolu s posílením kontrolní role města jako vlastníka," řekl Rychtecký.

Záměr už podpořili i zastupitelé města. „Vždy jsem se rozdrobení kulturního centra na jednotlivé složky bránil, ale uznávám, že v současné době je to jediné řešení," poznamenal opoziční zastupitel za Pardubáky František Brendl.

Magistrát nyní plány detailněji rozpracuje. „V září od nás zastupitelé dostanou kompletní materiál, o kterém budeme detailně debatovat s odborníky z pohledu ekonomických, personálních a organizačních záležitostí," poznamenala vedoucí odboru školství, kultury a sportu Ivana Liedermanová.

Podle Andrey Pavlíkové, která je v současnosti pověřena řízením Kulturního centra Pardubice, přípravy na všechny akce v letošním roce včetně Sportovního parku Pardubice nebo podzimní části městských slavností probíhají podle harmonogramu.

S Kulturním centrem Pardubice je za poslední dobu spojená řada kauz. Za zpronevěru byla loni odsouzena bývalá ředitelka centra Romana Vojířová i se svým náměstkem Michalem Straškem. Za vyplácení fiktivních faktur dostali trest odnětí svobody na 2,5 roku s podmíněným odkladem na 3,5 roku a úhradu škody.

Druhou kauzou bylo, když straničtí kolegové náměstka Rychteckého požadovali, aby odstoupil, protože se podle nich pokoušel ovlivnit výběrové řízení na nového ředitele centra. Podle auditu radnice však k ovlivnění výběrového řízení nedošlo.

Nástupkyně Vojířové Markéta Ondroušková, kterou rada města přijímala s vírou ve stabilizaci centra, pak ve funkci nevydržela ani rok. „Odbor školství, kultury a sportu shledal ve vedení Kulturního centra Pardubice řadu nedostatků, ať už v oblasti řízení, hospodaření organizace nebo personální oblasti. Docházelo i k porušování zákonů. Nejzávažnější je však celá řada nedostatků v hospodaření organizace zjištěných při veřejnosprávní kontrole," uvedl tehdy Rychtecký. Magistrát v současné době uvažuje o tom, že na Ondrouškovou podá trestní oznámení.