„Je naprosto nevídaná, takovou jsme v historii snad ani neměli. Denně prošlo prohlídkami několik set lidí,“ říká kastelán hradu Miloš Jiroušek, který přebývá na středověkém hradu již patnáctým rokem. Prodané vstupenky je ale podle něj nutné vynásobit zhruba čtyřmi, a dostaneme se tak přibližně na počet lidí, kteří si prohlédli alespoň okolí hradu či jeho nádvoří, kam se vstup neplatí. „Takže na Kunětické hoře to vypadalo spíše jako na Václavském náměstí než někde na hradu v přírodě,“ dodává Jiroušek.

Poptávka po výletu na dominantu Polabí tedy stoupá, jeho kastelán se ale na druhou stranu potýká s nemalým problémem. Chybí mu citelně hradní průvodci. „Dostali jsme se v posledních letech do značných potíží, které byly v letošním roce ještě mnohonásobně zkomplikovány novelou zákoníku práce,“ říká Miloš Jiroušek. Většinu průvodcovské činnosti podle něj zastávali studenti, a to brigádní formou. Podle nových pravidel ale mohou mladí lidé do osmnácti let pracovat jenom šest hodin denně a dvacet hodin týdně. Nad osmnáct let věku je to osm hodin denně a čtyřicet hodin týdně. „Ani těch čtyřicet hodin týdně samozřejmě nepokryje otevírací dobu hradů a zámků. Spějeme k tomu, že se vymýšlí různé způsoby jak obejít zákon, což je samozřejmě problematické,“ přiznává kastelán.

Další komplikací jsou finance. Hrad dostává již několik let na svůj provoz stejnou částku peněz. Od letoška ale musí brigádníci dostat více zaplaceno. „Samozřejmě na jednu stranu jsme rádi, že k tomu došlo,“ říká Miloš Jiroušek. Hrad na to ale nemá prostředky. Zatímco dříve průvodci dostávali na hodinu kolem 30 až 35 korun, nyní to musí být zhruba o třináct korun více. „Samozřejmě to je velmi nízké ohodnocení této práce, obzvláště když bychom potřebovali lidi vzdělané a s jazykovým vybavením. Od zřizovatele jsme ale nedostali mzdové prostředky na pokrytí tohoto navýšení. Nevíme, jak budeme tuto situaci řešit.“

Většina hradů a zámků ve východních Čechách podle Jirouška s těmito prostředky vydrží zřejmě pouze do přelomu července a srpna. Samotná Kunětická hora nyní hledá dva průvodce na celou sezonu. V minulosti se přes bídné finanční podmínky vždy někdo našel. „I když jsme podali inzeráty, tak se nám neozval takřka nikdo. Což je pro mne situace záhadná, protože ta práce sama o sobě je zajímavá a v bezpochyby výjimečném prostředí,“ kroutí hlavou kastelán Kuňky.