Dvojnásobný vítěz Velké pardubické steeplechase Tiumen v sedle s Josefem Váňou starším vyhráli třetí kvalifikaci na 121. ročník slavného dostihu.

„Dostih byl zbytečně moc rychlý. Kvalifikace by se nemusely jezdit v takovém tempu. Většina z těch, co to přepálili, na to doplatila. Vytěžil jsem z toho, že jsem byl rozumnější,“ řekl Josef Váňa starší po steeplechase na 5800 metrů s celkovou dotací 200 tisíc korun, která se běžela jako Velká cena společnosti Eltodo.

Na pardubickém závodišti se v sobotu uskutečnil mítink nazvaný Slovenský den a legendární žokej v sedle desetiletého hnědého valacha Tiumena svým výkonem naznačil, že je v dobré formě.

Letošní třetí kvalifikace byla hvězdně obsazena. Na startu byli dvojnásobní vítězové Velké pardubické České pojišťovny Sixteen s Tiumenem a spolu s Amant Grisem zároveň nejlepší trio z loňského ročníku. Závěrečnou překážku ještě skákali jako první Zulejka s Klausem, ovšem závěr patřil zvenčí finišujícímu Tiumenovi. Získal si rozhodující náskok, který už soupeři nedokázali smazat.

Josef Váňa starší dal vzpomenout na doběh loňské Velké pardubické. Prakticky bez použití bičíku si kontroloval první místo a nakonec ho udržel až do cíle.

Výsledky dostihů

Třetí kvalifikace na Velkou pardubickou steeplechase – Velká cena společnosti Eltodo (5800 m, dotace 200.000 korun): 1. Tiumen (žokej a trenér Josef Váňa st., stáj Köi Dent), 2. Klaus (Myška), 3. Aspirant (Lemée).

Další dostihy – I.: Newcomer (ž. Kašný) - Hegnus - Tuaréga. II.: Sortina (ž. Novák) - Cantridara - Königin Platina. III.: Kindly Boy (ž. Novák) - Imágo - Ready for Smile. IV.: Ter Mill (ž. Kašný) - Sagwan - Shaman. V.: Kenya Dance (ž. Andrés) - Marcanta - Perikles. VI.: Belmont (ž. Bartoš) - Lirain - Lakreg. VIII.: Cim (ž. Myška) - Kyshanty - Universe of Gracie. IX.: Pumag (Verner) - Glover - Orix.

(dk, re)