VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli novému územnímu plánu Pardubic může státu hrozit arbitráž

Pardubice – Vznikající územní plán se nelíbí současnému vedení Pardubic. Politici se od zásadního dokumentu, který ovlivní podobu Pardubic na mnoho let dopředu, distancovali.

31.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

„Pořizování nového územního plánu začalo už za předminulého vedení města. My jsme hned po našem nástupu do funkcí upozorňovali zpracovatele, že nejsme s návrhy spokojeni. Naše připomínky ovšem zpracovatel vůbec nevzal v potaz," uvedla náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková (ANO).

Nyní jsou zpracované dvě varianty územního plánu, které jsou k vidění na webových stránkách města.

Až do 18. dubna k nim mohou podávat námitky dotčené orgány a připomínkovat územní plán mohou i občané nebo okolní obce.

Správná idea

„Základní idea Zpátky do města je určitě správná. Nesmí to ale znamenat, že se z Pardubic stane provinční město s omezenými možnostmi rozvoje. Územní plán by měl nabízet rozvojové lokality pro bydlení s dobrým dopravním napojením a bez negativní vlivů výroby a podobně. Návrh nového územního plánu ovšem tyto zásady nesplňuje," podotkla náměstkyně.

V návrzích nového územního plánu se vyskytuje hodně kontroverzních vizí. Patří mezi ně třeba přemístění věznice a dopravního podniku do areálu bývalých kasáren na Hůrkách nebo vybudování fotbalového stadionu u Globusu.

Hrozí arbitráž?

Právě kvůli posledně zmiňovanému plánu by navíc České republice nejspíš hrozila arbitráž ze strany Globusu kvůli zmařené investici. Nový plán totiž počítá s využitím území kolem obchodního centra pro sport a drobné podnikání.

Hypermarket by tedy mohl zůstat na místě, ale nemohl by se nijak rozvíjet, jakékoliv stavební úpravy by totiž byly proti územnímu plánu.

„Některé navržené záměry jsou navíc v rozporu s urbanistickou filosofií města v takzvané labské nivě. Jedná se o záměr oboustranné zástavby Hradecké ulice v místech, kde je dnes zelený pás, který je obyvateli města i urbanisty velmi ceněn," vysvětlila nespokojenost vedení města Helena Dvořáčková.

Návrh nového územního plánu prý vůbec nerespektuje kontinuitu předchozích rozhodnutí.

„Zastavěné pozemky tak navrhuje do nezastavitelných ploch, lokality, které byly ve stávajícím plánu určeny pro výstavbu a jsou na nich připravovány různé projekty, redukuje. Je proto na každém vlastníkovi pozemku, aby již v této fázi projednávání územního plánu prověřil, jak se ho obě alternativy návrhu dotýkají a eventuálně uplatnil připomínku," dodala Helena Dvořáčková.

Politici v současné chvíli nemohou do tvorby plánu zasahovat, ale budou na zpracovatele a úředníky apelovat, aby nový územní plán uvedli do souladu s požadavky samosprávy a odstranili nedostatky.

Autor: Lukáš Dubský

31.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Požár auta na sídlišti Studánka.

Oheň popálil muže v obličeji

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na Moravě a ve Slezsku bude během dnešního odpoledne zesilovat vítr. Od večera do úterního rána může místy v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 90 km/h, ojediněle kolem 110 km/h, na hřebenech hor pak kolem 145 km/h.

Juniorské prsteny s nápisem NBA čekají na nové majitele

Pardubice – Kdo by neznal tři magická písmena NBA… Označující nejslavnější ligu světa šíří jméno basketbalu napříč celou planetou. Také v českých luzích a hájích je o NBA hodně slyšet. A to nejen díky Tomášovi Satoranskému, který je aktuálně jediným Čechem v zámořské soutěži, ale také díky mládežnické obdobě soutěže. Už před tím ji proslavil holický odchovanec Jiří Welsch. A právě nedávná posila BK JIP Pardubice se stala ambasadorem české Juniorské NBA.

Zastupitelé budou jednat o spalovně

Pardubice – Zasedání pardubického zastupitelstva, které se uskuteční ve čtvrtek 14. prosince mimořádně už od 12 hodin, má na programu například projednání odkupu spalovny nebezpečného odpadu od společnosti AVE CZ, smluvní dokumentaci pořízení sídla ČSOB Pojišťovny nebo záměr výstavby terminálu B a terminálu Jih.

MHD bude jezdit o prázdninách ve školním roce jinak

Pardubice – Je všední den, ale do školy se nejde? Při cestě pardubickou městskou hromadnou dopravou (MHD) je na místě ostražitost. V pondělí totiž dochází k jemným změnám jízdních řádů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT