Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Kvůli zásahu obvodu jsme se loni dostali 
na hranici krachu," říkají Ľuptovští

Pardubice - Provozovatele rychlého občerstvení U Ľupťáka vytočilo nedávné vyjádření tajemnice prvního pardubického obvodu. Chtějí po ní omluvu.

1.11.2016 1
SDÍLEJ:

Občerstvení U ĽupťákaFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Vedení prvního pardubického městského obvodu bude muset na mimořádném jednání zastupitelstva, které se uskuteční 
v polovině listopadu, řešit další problém.

Kromě možného odvolání současného starosty Jaroslava Menšíka z hnutí ANO, které stále visí ve vzduchu, chce opoziční zastupitel Filip Sedlák (Naše Pardubice) znovu otevřít kauzu rychlého občerstvení U Ľupťáka.

VYJÁDŘENÍ TAJEMNICE OBVODU JE NADZVEDLO

Vadí mu vyjádření tajemnice prvního městského obvodu Gabriely Křížkové, která na říjnovém mimořádném zasedání zastupitelstva zdůraznila, že provozovatelé tohoto zařízení, manželé Ľuptovští, byli podle ní opakovaně upozorňováni na to, že je jejich podnik černou stavbou.

Zároveň se pozastavila nad tím, proč je jim pozemek pronajímán pouze za devět tisíc korun ročně.

„Za celou dobu existence našeho podniku jsme nezaznamenali, že by nás někdo z úřadů upozornil na to, že je postaven bez povolení, tedy lidově řečeno, načerno. Přes třináct let jsme žili 
v tom, že všechna povolení máme. Navíc za celou dobu našeho fungování jsme až do loňského zásahu obvodu neměli žádné problémy," ohradil se provozovatel rychlého občerstvení nedaleko pardubického parku Na Špici Petr Ľuptovský.

„Tajemnice obvodu by měla svá slova doložit nebo se omluvit. Od minulého jara jsme si zvykli na to, že se celý obvod pod vedením starosty Jaroslava Menšíka chová dost nestandardně, ale vymýšlet si informace a ty ještě předkládat vrcholnému orgánu městského obvodu, zastupitelstvu, to už je opravdu neuvěřitelné," pokračoval Petr Ľuptovský.

Toho vytočilo i to, že tajemnice obvodu prý ne-uvedla ani správnou částku za pronájem pozemků.

„Za rok 2015 byla cena nikoliv 9 tisíc korun, ale 10.165 korun," nechal se slyšet Petr Ľuptovský.

„Navíc, když se celý pozemek pronajímal, byla to jen mokrá bažinatá louka, která neměla nic a byla doslova na výspě civilizace. Taková hospoda Na Mýtince. Celý prostor byl zasíťován samotnými nájemci, byl zpevněn a upraven a celé mobilní občerstvení si na něm zbudovali právě manželé Ľuptovští. Když uvážíme, že se jedná o sezonní záležitost, tak je tato cena podle mého názoru adekvátní a nelze ji porovnávat s lukrativními pozemky ve středu města," přidal se na stranu provozovatelů opoziční zastupitel pardubické „jedničky" Filip Sedlák.

Tomu přišlo zvláštní i to, že v roce 2003 nově vzniklý obvod začal po provozovatelích požadovat poplatky za zábor veřejné plochy, které v té době činily 80 korun za metr čtvereční na den.

To by tedy znamenalo, že by provozovatelé museli zaplatit 20 tisíc za den, 600 tisíc za měsíc a 7,2 milionu korun za rok.

„K požadované roční částce jsme se nepřiblížili ani obratem za celých čtrnáct let naší činnosti. Když jsme se paní úřednice ptali, jestli se jí to nezdá moc, tak nám oznámila, že když jí ukážeme vyúčtování, dá nám slevu. Právník magistrátu ale namítl, že by šlo 
o dvojí zpoplatnění, protože vznikem první nájemní smlouvy už o veřejnou plochu nejde," podotkla Michaela Ľuptovská.

CELÁ MINULÁ SEZONA PRÝ SKONČILA TRAGICKY

„Celá minulá sezona pro nás skončila téměř tragicky, a to kvůli úporné snaze úředníků a starosty obvodu. Když nám zcela nepodloženě bez odůvodnění stavební úřad zakázal provozovat naši činnost, tak jsme se dostali na hranici krachu. Navíc další, z našeho pohledu, podpásovkou bylo, když nás úřednice stavebního úřadu neinformovala o tom, že krajský úřad rozhodnutí obvodu zrušil a my můžeme fungovat normálně dál. Proto jsme museli podruhé ubourat naši provozovnu. Obrátili jsme se na specializovanou firmu, která nám sdělila, že náš případ má velkou šanci na výhru 
u soudu. Proto se našeho případu ujala bez jakýchkoliv finančních nároků, jen na základě podílu z velice pravděpodobné soudní výhry. Po pokusech o mimosoudní vyrovnání přímo se starostou obvodu jsme však případný soud vzdali. Mrzí nás totiž, že by k zodpovědnosti nikdy nebyli dohnáni ti, co to celé způsobili, ale peníze by šly z kapes těch, co nás podpořili svým podpisem pod petici za zachování naší hospůdky. Proto se soudit nebudeme, i když hořkost cítíme stále a důvěra v nejvyšší představitele našeho města již zřejmě nikdy nebude plně obnovena," dodal provozovatel Petr Ľuptovský.

TAJEMNICE OBVODU: 
„NECHÁPU, O CO JIM JDE"

„Městský obvod nemá 
v tuto chvíli žádné pravomoce tuto kauzu řešit. Pouze jsme dali podnět stavebnímu úřadu, který už nyní na obvodu nemáme. Jak se 
k případu postavila státní správa, nebyl náš problém. Osobně se domnívám, že ze strany města se manželům Ľuptovským dostalo pomoci, aby mohli dál svůj podnik provozovat. Nyní už vše mají v pořádku, tak nechápu, proč se tato kauza stále řeší. Opravdu nevím, o co jim v tuto chvíli jde," reagovala tajemnice prvního pardubického městského obvodu Gabriela Křížková.

Autor: Tomáš Dvořák

1.11.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

/KOMENTÁŘ/ Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení