Na Pardubicku se uskutečnil závod záchranných družstev kynologů Nasazení 2011, který uspořádala místní záchranná brigáda kynologů (ZBK).

Soutěžilo osm týmů

Osm dvoučlenných týmů psovodů se psy soutěžilo na několika stanovištích s cílem najít v co nejrychlejším čase ukryté figuranty.

Polovina psovodů se psy, vycvičenými na prohledávání sutin staveb, byla nasazena v objektech v Ostřetíně a ve Dvakačovicích.

Druhá část psovodů pátrala s tzv. plošnými psy v rozlehlých a místy velmi těžko prostupných lesních terénech mezi Rabštejnem a Kochánovicemi.

Při simulované pátrací akci měli za úkol najít zbloudilé lidi, kteří se nevrátili z ranní procházky. Závod zakončily týmy nočním nasazením, kdy po přesunu k obci Barchov prohledaly opuštěný objekt a část přilehlého lesa.

Závodníci reprezentovali několik organizací zabývajících se záchrannou kynologií.

Téměř všichni zúčastnění byli dobrovolníci, kteří se připravují ve svém volném čase a výcvik si hradí z vlastních prostředků.

Do praxe jsou nasazováni na základě splnění tzv. atestu ministerstva vnitra jako ostatní složky podle zákona o Integrovaném záchranném systému.

Závod nejlépe zvládly záchranářky ZBK Libereckého kraje Jana Martínková a Petra Řeháčková, obě s fenkami labradorských retrívrů.

O jejich kvalitách vypovídá skutečnost, že během dne a noci našly celkem dvanáct pečlivě ukrytých figurantů, prohledaly kolem 200 000 metrů čtverečních plochy a tři rozlehlé objekty.

Druhé místo obsadily Lenka Navrátilová a Regina Samlíková z KZJ ČR a na třetím místě skončili Eduard Němec s Jitkou Dědinovou ze ZBK Praha.

Velký přínos

Závod mimo jiné opět potvrdil, jak velkým přínosem mohou být speciálně vycvičení záchranní psi při záchranných či pátracích akcích.

Co člověk neuvidí nebo kam se nedostane, dokáže pes nahradit svým velmi dobrým čichem. Ve volném terénu je schopen navětřit lidský pach na vzdálenost větší než 200 metrů, v sutinách označí zavalené i několikametrovou vrstvou suti, ale také dokáže lokalizovat lidi pod sněhovou lavinou a dokonce i pod vodou. Jejich nasazení v praxi tak může skutečně zachránit lidské životy.

Robert Novák, jednatel ZBK Pardubického kraje