Ministr životního prostředí Martin Bursík však při opětovném projednávání výjimku ze zákona o ochraně přírody neudělil a akci, která byla doslova před „rozjetím“, shodil ze stolu. Ekologičtí aktivisté hovoří o úspěchu, zcela opačný názor má přeloučská radnice.

„Je to obrovské zklamání,“ říká starostka Přelouče Irena Burešová. Stejně jako zástupci Pardubic podporuje kroky Pardubického kraje, jenž se chystá vyvolat na úrovni ministrů debatu o dalším osudu splavnění Labe. S ním počítají dokumenty od vlády až po územní plány dotčených měst. Pro Přelouč měla být podle starostky výstavba kanálu zásadní hned z několika pohledů. „Nejdůležitějším projektem byla protipovodňová ochrana Přelouče, obcí Břehy a Lohenice a částečně pro Mělice. Kanál by zachytil velké vody, projektován byl na padesátiletou,“ popisuje nejzásadnější dopad ze zablokování kanálu. „Strašně nás mrzí investice, které mohly být věnovány do celkové kultivace plochy. Mohli jsme získat příměstskou rekreační oblast ve dvojnásobném rozsahu, než je dnes. Věříme tomu, že by se tam určitě dařilo stávající fauně i flóře a dopady na přírodu by byly minimální v souvislosti s touto stavbou.“ Pokud by se pravobřežní kanál realizoval, vznikl by u Přelouče umělý ostrov mezi ním a hlavním korytem Labe. Na něm byla plánována výstavba nového koupaliště, letního parketu a dalších věcí pro rekreaci a zábavu.

Irena Burešová přesto zůstává optimistkou. „Myslím si, že by se to mělo přehodnotit a skutečně se této myšlenky nevzdát. Naši předci určitě neměli takový provoz a nepotřebovali tolika zboží, a když na tom začali zhruba před sto lety pracovat, tak už tenkrát jistě věděli proč. Musíme jednat a jasné rozhodnutí musí přijít od státu a vládních činitelů. To znamená desítky smluv, rozhodnutí a usnesení buď nechají v platnosti a bude se nějakým způsobem pokračovat dál, anebo musí dát jednoznačně najevo, že se to dít nebude a pak se musí všechny příslušné dokumenty zrušit,“ dodává Irena Burešová.