Než se však cyklisté projedou z Hradce Králové do Pardubic, bude to ještě několik let trvat. Problémy doprovázejí především úsek z Opatovic nad Labem do Dřítče, kde nejsou vykoupeny všechny pozemky.

Právě výkup pozemků často brzdí celou realizaci Labské cyklostezky. „Někdy narazíme na někoho, kdo nechce vůbec prodat, jindy se zase zdlouhavě hledají dědicové a sem tam má někdo i přemrštěné finanční nároky. Když se podaří dotáhnout pozemky, je v podstatě vyhráno,“ uvedl radní Pardubického kraje René Živný.

Na druhou stranu od Opatovic, tedy do Vysoké nad Labem, pozemky již vykoupené jsou a čeká se na územní rozhodnutí.

Z Pardubic do Dřítče

„Nejblíže k realizaci je propojení Dříteč – Němčice – Kunětická hora. Pozemky jsou vykoupeny, je vydáno územní rozhodnutí a dělá se dokumentace pro stavební povolení,“ informoval manažer cyklostezky Tomáš Jeřábek. Výstavba by mohla začít příští rok, což je dobrá zpráva pro pardubické cyklisty, kteří se tak dostanou z Pardubic až do Dřítče.

Pardubice s Hradcem by podle Živného mohly být propojeny v roce 2023.

Část Labské stezky z Pardubic do Týnce nad Labem však tak pozitivní výhledy nemá. „Ta se bude stavět později, není tam vydané žádné povolení. Než se dají dohromady pozemky, bude to delší dobu trvat,“ řekl Jeřábek. Některé úseky by se mohly stavět v roce 2021.

„Připravují se i odbočky do některých zajímavých cílů. Na trase do Hradce Králové je to spojka z Rábů do Kunětic či z Dřítče do Sezemic, v úseku na Týnec nad Labem pak odbočka do hřebčína v Kladrubech nad Labem,“ doplnil Živný.

Labská stezka by měla vést od pramene Labe k jeho ústí do Severního moře. Její délka bude 1270 kilometrů.