Ideální trasa měří 34 kilometrů. Plavci ale často naplavou mnohem více, na vině je většinou silný proud, který plavce unáší. Ke zdolání vzdálenosti mezi Francií a Anglií musí odvážlivci navíc okusit studené vody Atlantského oceánu. Slavnou úžinu se v létě pokusí zdolat šestice plavců převážně z Pardubic.

O porci kilometrů se podělí čtyři ženy a dva muži, každý poplave asi dvě hodiny. „Jsme skupina šesti dálkových plavců, která stále hledá různé dálkoplavecké výzvy. Naší aktuální největší výzvou je právě štafetová přeplavba Lamanšského průlivu, která se uskuteční, pokud počasí dovolí, v termínu 6. až 9. července,“ popsal vedoucí týmu, trenér a dálkový plavec Jan Knotek.

Kdo jsou odvážlivci z Pardubic a kolik stojí přeplavání kanálu La Manche? Dozvíte se v další části článku pro předplatitele Deník klubu.

Učitele, programátora, tři studentky a finanční kontrolorku spojuje láska k dálkovému plavání a jeden sen. Plavce společně čeká přeplavba z Anglie do Francie, která může být 11 až 16 hodin dlouhá. Vzdálenost, kterou budou překonávat, se pohybuje kolem 35 až 50 kilometrů. Očekávaná teplota vody na kanále se bude pohybovat kolem 15 stupňů. Náklady na přeplavbu mohou být až kolem 250 tisíc korun.

Štafeta Error 404: La Manche not found

Jan Knotek - vedoucí týmu, učitel a trenér, dálkový plavec, účastník plaveckých šestihodinovek a dvacetičtyřhodinovek, doprovodník dvou plavců při sólo přeplavbě kanálu La Manche, účastník mistrovství Evropy v dálkovém plavání masters
Josef Knotek - programátor, dálkový plavec, účastník plaveckých šestihodinovek a dvacetičtyřhodinovek
Andrea Klementová - studentka VŠ, dálková a zimní plavkyně, mistryně světa, Evropy a ČR v zimním plavání, sólo plavkyně přes kanál La Manche (léto 2024)
Gábina Dvořáčková - studentka SŠ a instruktorka plavání, dálková plavkyně, účastnice Mistrovství ČR v dálkovém plavání
Pavlína Dvořáková - studentka SŠ, dálková a bazénová plavkyně, medailistka z dálkoplaveckých i bazénových mistrovství ČR
Helena Bišková - finanční kontrolor, dálková plavkyně, triatletka

Lamanšský průliv má stejně jako ostatní kanály svá specifika. Člověk nemůže kdykoliv přijet do anglického Doveru, skočit do vody a plavat. Vše musí být oficiální a plavci svůj úmysl musí včas nahlásit a zaplatit poplatek, pak teprve získají startovací číslo a lodivoda, který plavce doprovází. Odvážný nápad se zrodil po cestě na jedny ze závodů Českého poháru v dálkovém plavání.

Část náměstí Republiky rozveselila velikonoční výzdoba.
Obří vejce, zajíci a tisíce kraslic zdobí centrum Pardubic

„Seděli jsme v autě my tři členové klubu SCPAP (Sport Club Plavecký areál Pardubice) a mě napadlo, že přeplaveme kanál La Manche. Ostatní ihned přitakali a nápad byl na světě. Následovalo shánění členů do štafety a první starosti s registrací, platbou a požadavky na přeplavbu. V současné době máme kompletní tým, máme zakoupen startovací balíček, je nám přiřazeno plavecké číslo a brzy budeme odesílat požadované dokumenty na asociaci, pod kterou se přeplavba koná,“ popisuje plavec, který je zároveň doprovodník dvou plavců při sólo přeplavbě kanálu La Manche. Cesta za snem všech dálkových plavců je ale dlouhá.

Poctivé přípravy

Samotné přeplavání kanálu La Manche trvá pár hodin, i když ve vodě možná nekonečných. Jenže příprava, ta zabere mnohem déle. Ví to i štafeta, kterou inspiroval jeden ze členů pardubické dálkoplavecké komunity. „Konkrétní inspirací je Petr Matěna z Pardubic. Jedná o se 62letého plavce z našeho klubu, který překonal ve štafetě kanál La Manche v červnu roku 2023. Vyprávěl o tom s úsměvem na tváři a chválil si, jaký to byl zážitek,“ popsal vedoucí týmu, který se chce k úspěšným přemožitelům kanálu přidat.

Spisovatelka Kristýna Trpková
Věděla jsem, že potřebuji změnu, říká spisovatelka Kristýna Trpková

Plavci nyní trénují při pravidelných bazénových trénincích, chystají se ale i do otevřených vod a chybět nebude ani příprava v moři.
„Před samotnou přeplavbou plánujeme společné akce, jako je soustředění, závody a také hromadné plnění kvalifikace tedy dvouhodinové plavání ve vodě pod 16 stupňů Celsia,“ přibližuje Knotek. Plavci se navíc účastnili i výzev, jako je plavecká šestihodinovka, dvacetičtyřhodinovka nebo maratonské závody na deset a více kilometrů.

Plavecký Mount Everest

Pro mnohé dálkové plavce je pokoření toho úseku pomyslným Mount Everestem. Úžinu spojující Velkou Británii a Francii přeplavalo 34 Čechů.

Když se řekne Lamanšský kanál, většina Pardubáků si vzpomene na Ludmilu Jelínkovou, která jako první československá žena kanál přeplavala. Do povědomí veřejnosti se zapsala 3. srpna 1988. Ve 4.25 britského času na Shakespearově pláži v Doveru vstoupila do vody a po 10 hodinách a 28 minutách se vynořila nedaleko mysu Griz Nez na francouzském pobřeží u města Calais. Lída Jelínková přeplavala jako první žena z vnitrozemského státu kanál La Manche. „Horolezci mají svůj Mount Everest, tím plaveckým je Lamanšský kanál,“ řekla tehdy sportovní legenda. Stejnou metu zdolala v roce 2010 i tehdy šestnáctiletá Pardubačka Lenka Štěrbová, která ho přeplavala jako nejmladší český plavec.