Lampionovým průvodem a rozsvícením hradu, který potemněl v březnu v souvislosti s Hodinou Země, bude zahájena již dnes letošní návštěvnická sezóna na Kunětické hoře.
Družinu světlonošů povede k paláci Vilém z Pernštejna se svým doprovodem.
Pro návštěvníky jsou připraveny večerní prohlídky a doprovodný program.

Zájemci se sejdou v 19:30 hodin na hradním parkovišti. Lampiony by měli mít s sebou. Hned od zítřka se pak brány této dominanty Pardubického kraje otevřou veřejnosti v běžném režimu –   do konce dubna budou přístupné o víkendech od deseti do šestnácti hodin. Hrad bude otevřen i na Velikonoční pondělí. Jako prakticky každý rok, i letos připravila správa hradu pro návštěvníky řadu novinek.

Střelecký den, ale
i řemeslnický trh

Novinky na prohlídkových okruzích budou představovány průběžně v prvních týdnech sezony. Atraktivní změnu prodělá především expozice lovectví v prvním patře hradního paláce.
„Rozšiřujeme ji o soubor zrestaurovaných loveckých palných zbraní z různých míst a údobí. Některé exponáty jsou svého druhu umělecká díla," sdělil kastelán Kunětické hory Miloš Jiroušek.
Na různých místech hradního paláce se budou návštěvníci potkávat s fotografiemi a poezií Julia Šimka.

Doplnění se dočká i interiérová instalace pernštejnského rybničního systému ve druhém patře.
Letos si navíc Kunětická hora připomíná dvacet let od obnovení návštěvnického provozu. V polovině sedmdesátých let musel být hrad pro celkovou neúdržbu prakticky na dvě dekády uzavřen, v jeho prostorách se uskutečňoval rozsáhlý archeologický průzkum. Veřejnosti se otevřel na jaře 1993, úpravy pokračují do dnešních dnů.

Letošní rok se v prostorách Kunětické hory uskuteční několik akcí. Zmínit můžeme ty tradiční, jako je Let čarodějnic (30. dubna), Střelecký den (8. května), řemeslnický trh (14. června) či hudební festival České hrady CZ.
Mezi další lahůdky prohlídek patří ceremonie pasování na rytíře. Akce nese název Král na hradě. Zajímavá bude také divadelní noční prohlídka jen pro odvážné na motivy pohádky Kráska a zvíře.
Východočeské divadlo zahraje na letní divadelní scéně  premiérovou Baladu pro banditu či Shakespearův Sen noci svatojánské.

Markéta Markovicsová