Do konce března by sloupy veřejného osvětlení měly být bezpečnější. Služby města Pardubic totiž plánují, že do konce tohoto měsíce dokončí nutné revizní prohlídky u nejstarších osvětlovacích těles.

„Od konce loňského roku procházejí více než třicetileté stožáry veřejného osvětlení v Pardubicích mimořádnými kontrolami. Ještě v závěru roku 2010 musela být z důvodu špatného technického stavu provedena rekonstrukce sloupů v lokalitě Studánka, části ulice Teplého u areálu dopravního podniku a v ulici Sladkovského. Zde byla navíc realizována instalace LED technologie. Průběžně bylo po městě vyměněno nebo opraveno 55 kusů zrezivělých sloupů veřejného osvětlení,“ uvedla mluvčí Služeb města Pardubic Světluše Pozníková. Služby města Pardubic spravují téměř 11 tisíc stožárů a dosud zkontrolovaly 2039 třicetiletých sloupů z celkového počtu 2960. Zbytek by měl prohlídkou projít právě nejpozději do konce března.

„Po skončení kontrol bude provedeno zhodnocení zjištěného stavu a připraven akční plán, který bude řešit přednostní výměnu stožárů, jež jsou po technické stránce nejvíce problémové,“ doplnila Pozníková.

K asi nejvíce závažnému případu, který ukázal nutnost výměny stožárů, došlo v loňském dubnu, kdy se v Rumunské ulici v Pardubicích sama od sebe poroučela k zemi lampa veřejného osvětlení, a to přímo na zaparkovaný osobní automobil. Celá událost se naštěstí obešla jen s hmotnou škodou.

Lampa, která na sídlišti stála bezmála už čtyřicet let, poničila zadní část zaparkované octavie. V místě, kde sloup vyčníval nad zem, ale byla železná trubka vlivem koroze „silná“ jako list papíru. A stačil závan větru, aby se celá lampa o váze několika desítek kilogramů poroučela k zemi.

„Slyšel jsem velkou ránu a běžel k oknu v domnění, že mi auto někdo naboural. Že to bude zrovna lampa, to mě nenapadlo,“ popsal tehdy Deníku tuto událost majitel poškozeného auta.

(sejk, saf)