Ve sklepení pardubického zámku má v příštím roce vzniknout nové lapidárium. Návštěvníci v něm uvidí umělecké, architektonické a pamětní kamenné prvky ze středověku, raného novověku, ale i z 20. století. Lapidárium by mělo být přístupné volně, tedy bez vstupného, a to od září příštího roku.

Lapidárium (z latinského lapis – kámen) je označení pro místo či instituci, kde jsou shromážděny a vystavovány kamenné předměty. Například sochy, náhrobky, pomníky, kašny, kamenné části staveb a podobně.
Zdroj: Wikipedie

Na zřízení lapidária Pardubický kraj Východočeskému muzeu přidal do rozpočtu pro příští rok dva miliony korun. „Předpokládaná cena úprav je přibližně tři miliony včetně DPH. Lapidárium bude umístěné hned vedle numismatické expozice v podzemních místnostech pod hláskou,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek.

V zámeckém lapidáriu budou vystaveny zejména raně novověké náhrobníky pocházející z větší části ze zrušeného městského hřbitova u kostela sv. Jana Křtitele v Pardubicích. Jedná se o náhrobníky drobných aristokratů, většinou úředníků pardubického panství, a jejich rodinných příslušníků z období 16. a 17. století. 

Vánoční trhy na Pernštýnském náměstí otevřely už v sobotu 2. prosince.Návštěvníkům nabízí pokrmy, jako jsou klobásy, langoše, trdelník nebo palačinky. Ceny zůstávají podobné jako loni. Nově si lidé mohou dát i pořádné jídlo ve speciálním bistru.
Adventní trhy v Pardubicích mají ceny téměř jako loni. Víme, kolik stojí svařák

„Zatím máme část předmětů ve sklepních prostorách, kde nemohou být obdivovány veřejností, a některé jsou umístěny v exteriéru pardubického zámku v parkánovém příkopu, kde jsou sice k vidění, ale negativně tu na ně působí povětrnostní vlivy. Lapidárium je pro jejich prezentaci tím nejlepším řešením,“ řekl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Součástí připravovaného projektu je revitalizace povrchů veškerých stěn a podlah, prostory budou dále doplněny o hlídání klimatu a další systémy. Místnost bude vybavena expozičním osvětlením a konstrukcemi pro umístění kamenných prvků. Následně bude provedeno odborné umístění všech památek a doprovodné grafiky.

 Mohlo by vás zajímat: Bedřich Smetana na pardubické diskotéce?

Zdroj: Čížková Nikola