Služby, které Laxus poskytuje, jsou například výměna injekčních stříkaček nebo poskytnutí zázemí. V kontaktním centru je například k dispozici pračka na prádlo.

Služby ale zařízení neposkytuje jen drogově závislým, ale i jejich rodinným příslušníkům nebo partnerům. Těm pomáhá Ambulantní centrum. „Naše klientela je různorodá. V Pardubickém kraji jsme spádové zařízení. Drogová scéna se tu nevymyká běžnému průměru. Zhruba dvacet procent obyvatel má zkušenosti s drogou, deset procent jsou pravidelní uživatelé, ale jen asi půl procenta z nich řadíme mezi rizikové uživatele. Nemluvíme jen o lidech závislých na drogách, naše pomoc je určena i alkoholikům,“ konstatuje Daniel Dvořák, vedoucí Ambulantního centra.

„Máme teď možnost srovnávat činnost v Hradci Králové, Pardubicích a Mladé Boleslavi a z toho nám vychází, že Pardubice patří k té lepší části. Co se týče spolupráce se samosprávou, máme v Pardubicích lepší vztahy než v Hradci. V Pardubicích nám magistrát pomohl sehnat prostory Kontaktního centra a hradí nám i osmdesát procent nájmu, což je velká pomoc,“ dodává Dvořák.

Boj o finance

Centrum podle mluvčího Lukáše Gilányiho zatím i přes dopady finanční krize svou činnost zvládá, i když jde téměř o hraniční stav. Stát prakticky přestal přispívat na výměny injekčních jehel, kterých jen za poslední rok centrum vyměnilo téměř 86 000.

Investice také potřebuje Kontaktní centrum v Češkově ulici, jehož budova je na hraně životnosti. „Ve spolupráci s městem hledáme náhradní řešení, bohužel zatím se nepodařilo najít vhodný objekt,“ uvedla ředitelka Laxusu Jana Vondrová.

V roce 2007 mělo ambulantní centrum 80 klientů a poskytlo 120 poradenských výkonů, vloni to již bylo 210 klientů a 816 kontaktů.

Ještě markantnější je nárůst rozdaných injekčních stříkaček, které poskytuje Kontaktní centrum a Centrum terénních programů. Z devětadvaceti tisíc v roce 2007 se jejich počet zvýšil na loňských 86 tisíc injekčních stříkaček.

(sejk,čtk)