Organizátoři projektu chtějí omezit plýtvání, šetřit přírodu i peněženky. „Od září votáčíme každou středu od 9 do 11 hodin a od 15 do 17 hodin,“ přiblížila hlavní koordinátorka projektu Pavlína Florianová z Místní akční skupiny Bohdanečsko.

Myšlenka komunitního šatníku se zrodila po úspěchu výměnné burzy, která projektu ve městě předcházela a o kterou byl velký zájem. „Když před časem nesměle začínala v bohdanečské sokolovně výměnná burza – swap, jen málokdo tehdy tušil, s jakým zájmem veřejnosti se tato akce potká,“ zmínila Soňa Cihlová, která kouzlo swapu do Lázní Bohdaneč přinesla.

„Především rodiny s dětmi ze širokého okolí Bohdanečska tuto akci přivítaly a hojně ji navštěvovaly. Swap se tak stal pravidelnou neformální komunitní aktivitou a základním stavebním kamenem pro vznik současného komunitního šatníku, který provozuje MAS Bohdanečsko,“ doplnila Cihlová.

Nový projekt není jen pro ty, kteří se zajímají o udržitelnost a recyklaci, ale i pro zájemce, kteří si chtějí rozšířit svůj šatník. Takzvané swapování je však pro některé lidi novým trendem nakupování. „Swapy oblečení miluju, vždycky tam najdu nějaký originální kousek a navíc mám dobrý pocit, že tolik neutrácím a nenakupuju zbytečně nové oblečení,“ řekla studentka Eliška Hermannová, která podobné akce navštěvuje pravidelně.

Takzvaně poslat dál mohou zájemci v Bohdanči nejen oděvy, ale i drobné věci z domácnosti, hračky, dětské sportovní vybavení, věci na tvoření nebo knihy. „Vyměním robotický vysavač za produkty ze zahrádky, třeba cuketu, sirup nebo marmeládu,“ nabídl na swapu jeden z uživatelů. „Ráda se ho ujmu, domácí produkty dodám,“ zněla odpověď od ženy, která na výměnu zareagovala. Od září budou lidé moci vyměňovat věci přímo v prostorách nového šatníku.

Komunitní šatník lidé najdou na farnosti v Lázních Bohdaneč. Jedna místnost zde kvůli tomu prošla rekonstrukcí. Dobrovolníci museli vystěhovat starý nábytek, renovovat podlahu a sanovat zdi. Péče se dostalo i farní zahradě, kde dobrovolníci opravili prolézačku nebo kolotoč. Šatník tu bude pro širokou veřejnost otevřen od září.

První vyvětrání šatníku

První akce proběhne v komunitním šatníku už ve čtvrtek 31. srpna, kdy se zde uskuteční otevírací happening s živou folkovou hudbou nebo piknikem. „Stavte se podívat a užijte si votáčení. Sdílejte s námi myšlenku udržitelného rozvoje, který šetří přírodu, omezuje plýtvání zdroji a zároveň je i vstřícný lidem a jejich kapsám,“ pozvala Pavlína Florianová.

Mohlo by vás zajímat: Firma Porr získala zelenou pro stavbu nového parkovacího domu u hokejové arény

Zastupitelé města Pardubic schválili výstavbu nového parkovacího domu. Vyroste u hokejové arény a fotbalového stadionu, nabídne 375 parkovacích míst. Parkovací dům U Stadionu ale rezidentům parkování nenabídne. Další parkovací dům ve městě, kde padají mo | Video: Remešová Nikola