Hasiči měřili led na Matičním jezeře, Čičáku a také na Bajkalu. Tloušťka ledu se pohybovala na všech vodách od tří do pěti centimetrů. Za všeobecně bezpečný led, na kterém lze bruslit, je považován ten, který je alespoň deset centimetrů silný. Dalším ukazatelem je to, že by měl mít namodralou barvu. Vždy platí, že před vstupem na led by se měl bruslař přesvědčit, že pohyb na ledu bude bezpečný. V případě, že je led viditelně poškozen, popraskán, prosakuje skrz něj voda či je slyšet praskání, měl by se bruslař ihned vrátit.

„Je potřeba pamatovat, že led není vždy stejně silný. Je třeba počítat s tím, že v místě odtoků, kanalizačních výpustí může být výrazně slabší. Pevnost také ovlivní nečistoty, jako je například spadané listí nebo rákos. Zcela jistě není bezpečné přibližovat se k místům, kde je led prosekán například uměle kvůli provzdušnění kvůli chovu ryb. Určitě platí i to, že zejména děti by se na led neměly vydávat bez dozoru. To by mělo platit, ale i pro dospělé bruslaře. I ti by se neměli vydávat bruslit o samotě, například kvůli pomoci v případě zranění či jiných komplikací," řekl Jiří Chmelík velitel JSDH MO Pardubice I.

Sílu ledu v centru Pardubic prozkoumají dobrovolní hasiči z Pardubicích zase v sobotu. „O výsledku měření budeme občany dále informovat," dodal Chmelík.