Tímto smrtelným onemocněním trpí v Česku přibližně 2000 lidí. Pneumologové na Pardubicku otevřou příští týden ve středu dveře svých ambulancí a nabídnou lidem zdarma a i bez doporučení praktického lékaře vyšetření plic. Do akce, jež je součástí celorepublikového Týdne IPF, se v Pardubicích zapojí například plicní ambulance v budově EUC Kliniky v Polabinách a také Pardubická nemocnice.

Vyšetření v plicní ambulanci Pardubické nemocnice bude možné ve středu 18. září od 12.00 do 15.00 hodin.

„Vyšetření je určeno těm, kteří mají obtíže a dosud neměli možnost konzultace nebo vyšetření u plicního lékaře,“ uvedla primářka plicního oddělení Renata Králová. „V tuto dobu budou na plicní ambulanci probíhat konzultace zájemců z řad veřejnosti, vyšetření je možné i bez doporučení praktického lékaře. V případě překročení kapacity ambulance bude možné se v tyto hodiny osobně k vyšetření objednat na jiný vhodný termín,“ dodala primářka.

Idiopatická plicní fibróza je onemocnění, při kterém jsou vzdušné plicní sklípky nahrazovány hutnou fibrózní tkání, což vede k omezení funkce plic. Nemoc se projevuje nespecifickými příznaky, jako je kašel, obtížné dýchání, rychlá unavitelnost, hubnutí. Mohou být přítomny tzv. paličkovité prsty. Lékař při fyzikálním vyšetření většinou zjistí specifický poslechový nález. V posledních několika letech jsou v naší republice k dispozici léky, které mohou zčásti ovlivnit nepříznivý průběh onemocnění, důležité je však včasné rozpoznání.