Lékaři protestují především proti výši úhrad za péči od zdravotních pojišťoven. Navrhované zvýšení o zhruba dvě koruny za pacienta nepovažují za dostatečné a chtějí až o patnáct korun víc. O něco více požadují i za každý bod, kterým se hodnotí lékařské výkony a ošetření. Primární péče je podle lékařů podhodnocena a špatné financování způsobuje, že praktici musejí často péči o pacienty odbývat.

Na protest proti jednání zdravotních pojišťoven naplánovali na středu zástupci Sdružení praktických lékařů České republiky celostátní semináře zaměřené na školení lékařů. „O školícím semináři jsem se dozvěděl teprve v úterý z dopisu, ale chystám se setkání lékařů v Pardubicích zúčastnit,“ uvedl praktik pro dospělé Aleš Buček z Přelouče.

Seminář bude zaměřen především na vzdělávání lékařů, jak by měli vést své praktické ordinace v současných ekonomických podmínkách.

„Budeme probírat aktuální situaci lékařů včetně reformy a výhledů do budoucna a také budeme diskutovat o dalších možných protestech, pokud dnes nedojdeme k uspokojivému řešení,“ dodala k programu pardubického setkání dětská praktická lékařka Jiřina Dvořáková.

Celodenní protest však stíží situaci pacientům. Ordinace praktiků budou zavřené a lékaři poskytnou pouze akutní ošetření. „Dětské pacienty v náhlých případech ošetříme na ambulancích, kde budou přítomni lékaři, kteří se protestu nezúčastní,“ poznamenala doktorka Dvořáková.

Ošetření poskytnou pacientům i pohotovosti.